Wydawnictwo medyczne Cornetis

Wydawnictwo medyczne

+48 71/ 792 80 77 sekretariat@cornetis.pl

Oferta dla wydawnictw - SYSTEM CORPRESS

Artykuły medyczne

Tytuł: Posteroidowe zapalenie skóry przypominające trądzik różowaty

Autor:
Suzana Ljubojevia, Aleksandra Basta-Juzbaąia, Jasna Lipozencic
Typ:
Prace oryginalne
Język:
PL
Czasopismo:
Dermatologia Kliniczna
Rok:
2004
Tom:
6
Numer:
1
Strona początkowa:
7
Strona końcowa:
11
ISSN:
1730-7201
Słowa kluczowe:
posteroidowe zapalenie skóry, kortykosteroidy, trądzik różowaty, leczenie
Czytaj

Wprowadzenie: Miejscowo stosowane kortykosteroidy (MK) mogą powodowaa posteroidowe zapalenie skóry przypominające trądzik różowaty. Ogólnie wiadomo, że trądzik różowaty może bya nasilany przez MK. Pacjenci i metody: Obserwacji poddano 56 pacjentów z posteroidowym zapaleniem skóry przypominającym trądzik różowaty. Przyczyną zastosowania MK było najczęściej łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik zwykły, ale również inne dermato-zy, jak nierozpoznana pierwotnie grzybica skóry czy łuszczyca zwykła itp. U wszystkich pacjentów wykonano badanie metodą skaryfikacji na obecność Demodex folliculorum. Wyniki: Wszyscy pacjenci byli leczeni preparatami miejscowymi obojętnymi (bez składnika aktywnego) lub antybiotykami, natomiast terapię ogólną, doustną zastosowano jedynie u kilku chorych. Pacjenci, którzy przewlekle stosowali MK, byli leczeni tetracykliną lub izotretynoiną. Chorzy krócej stosujący MK wymagali krótszego leczenia i u nich uzyskano lepsze wyniki terapii. Wnioski: Należy zwrócia uwagę na możliwość rozwoju posteroidowego zapalenia skóry przypominającego trądzik różowaty przy długotrwałym leczeniu MK w obrębie twarzy.