Artykuły medyczne
Tytuł: Zastosowanie preparatów zawierających wyciąg z Glycyrrhiza glabra w praktyce dermatowenerologicznej. Podsumowanie międzynarodowego, wieloośrodkowego badania klinicznego
- Autor:
- Zelenkova Hana, Nejdkova Alena, ?kutilova Eva, Urbani Milan, ?vecova Danka, Cabalova Jirina
- Typ:
- Prace oryginalne
- Język:
- EN
- Czasopismo:
- Dermatologia Kliniczna
- Rok:
- 2005
- Tom:
- 7
- Numer:
- 3
- Strona początkowa:
- 135
- Strona końcowa:
- 139
- ISSN:
- 1730-7201
- Słowa kluczowe:
- wyciąg z Glycyrrhiza glabra, leczenie, choroby wirusowe
Czytaj Wprowadzenie: Epigen® (produkt Laboratories Cheminova International, Hiszpania) jest współczesnym preparatem, który powstał w wyniku doświadczeń medycyny tradycyjnej. Jego szczególne właściwości przeciwwirusowe były wielokrotnie potwierdzone w licznych badaniach klinicznych. Wskazania do zastosowania preparatu Epigen® są następujące: opryszczka zwykła (herpes simplex) - zmiany umiejscowione na twarzy i wargach (herpes labialis) oraz w okolicach genitalnych (herpes genitalis: vulvovaginitis herpetica, balanopostitis herpetica), opryszczka zwykła postać nawrotowa (herpes simplexrecidivans), półpasiec (zoster) oraz zakażenia HPV - takie jak: brodawki zwykłe (verrucae vulgares) oraz kłykciny koń-czyste (condylomata acuminata).
Materiał i metody: 55 pacjentów z jednym z rozpoznań: herpes simplex - labialis, genitalis (vulvovaginitis herpetica, balanopostitis herpetica), herpes simplex recidivans, zoster oraz condylomata acuminata było włączonych do badania klinicznego prowadzonego w 6 ośrodkach dermato-wenerologicznych na Słowacji i w Czechach. Badanie było zaplanowane jako wieloośrodkowe, międzynarodowe. Grupę badanych stanowiło 26 mężczyzn (średnia wieku 38,5 roku) oraz 29 kobiet (średnia wieku 40,5 roku). Najmłodszym pacjentem był 12-letni chłopiec chorujący na opryszczkę zwykłą, najstarsza zaś była 78-letnia pacjentka z półpaścem twarzy. Najliczniejszą grupę (n=24) stanowili pacjenci z opryszczka zwykłą, w tej grupie u wielu z postacią nawrotową.
Wyniki: Tylko w 11 przypadkach wystąpił nawrót zmian. Preparat był bardzo dobrze tolerowany przez wszystkich pacjentów, żaden z nich nie przerwał leczenia, nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Pacjenci, u których doszło do nawrotów zmian, zdecydowali się na kontynuację terapii preparatem Epigen® już po zakończeniu badania klinicznego. Stosowanie go w sposób istotny przyspieszało proces gojenia zmian. W przypadku pacjentów z infekcją wirusem opryszczki leczenie powodowało ustępowanie pęcherzyków bez tworzenia strupów, co spowodowało znaczne zmniejszenie konieczności stosowania leków przeciwbólowych. Efektterapii był znamienny w przypadku mniej nasilonych zmian typu condylomata acuminata. Zmiany bardziej nasilone wymagały połączenia stosowania preparatu Epigen® z krioterapią. Wnioski: Epigen®, krem i spray, należy uznać za cenne uzupełnienie możliwości farmakoterapii miejscowej we wskazaniach dermatologicznych.