Artykuły medyczne
Tytuł: Poczucie kontaktu z samym sobą doświadczane przez dziecko otyłe
- Autor:
- Joanna Radoszewska
- Typ:
- Prace oryginalne
- Język:
- PL
- Czasopismo:
- Pediatric Endocrinology, Diabetes and Metabolism
- Rok:
- 2006
- Tom:
- 12
- Numer:
- 2
- Strona początkowa:
- 59
- Strona końcowa:
- 63
- ISSN:
- 2081-237X
- Słowa kluczowe:
- poczucie tożsamości; dziecko otyłe
Czytaj Wprowadzenie: Poczucie kontaktu z samym sobą, będące udziałem dziecka, to dostępność psychiczna treści doświadczania siebie przez człowieka. Jest to możliwość identyfikowania i wyrażania treści własnych przeżyć, myśli, doznań lub stanów. Poczucie kontaktu z samym sobą stanowi jeden z elementów poczucia tożsamości człowieka. Poczucie tożsamości zaś to treści psychicznego doświadczania siebie przez człowieka, jego sposób przeżywania własnej odrębności i ciągłości czasowej.
Cel pracy: Celem pracy była próba odpowiedzi na pytanie, jakiego poczucia kontaktu z samym sobą doświadcza dziecko otyłe.
Materiał i metody: Zbadano 142 dzieci (71 otyłych i 71 szczupłych) w wieku 5-10 lat. Dzieci badano Testem Apercepcji dla Dzieci, wersja z postaciami zwierząt (CAT-A). Test CAT-A składa się z 10 czarno-białych obrazków, przedstawiających zwierzęta w różnych sytuacjach, istotnych z perspektywy rozwoju i funkcjonowania dziecka.
Wyniki: Wskazano na istnienie specyficznych trudności w doświadczaniu kontaktu z samym sobą przez dziecko otyłe.
Wnioski: Celem psychoterapii dzieci otyłych powinno być doznanie kontaktu z samym sobą oraz doświadczenie siebie na wymiarze osobowym.