Artykuły medyczne
Tytuł: Znaczenie badań prenatalnych dla budowania więzi z dzieckiem i tworzenia jego reprezentacji u jego matki
- Autor:
- Milena Gracka-Tomaszewska
- Typ:
- Prace oryginalne
- Język:
- PL
- Czasopismo:
- Pediatric Endocrinology, Diabetes and Metabolism
- Rok:
- 2009
- Tom:
- 15
- Numer:
- 3
- Strona początkowa:
- 157
- Strona końcowa:
- 160
- ISSN:
- 2081-237X
- Słowa kluczowe:
- matczyna reprezentacja dziecka, przywiązanie, amniopunkcja, ultrasonografia płodu
Czytaj Wprowadzenie: Okres ciąży jest czasem przygotowania do podjęcia roli rodzica. Jego zadaniem jest m.in. stworzenie reprezentacji dziecka oraz reprezentacji siebie jako matki, co umożliwia nawiązanie więzi z dzieckiem – zarówno przed jak i po jego urodzeniu. Reprezentacja definiowana jest jako wewnętrzny obraz dziecka mający komponenty zarówno poznawcze jak i emocjonalne. Zawiera informacje o dziecku, wyobrażenia i fantazje na jego temat, które przesycone są emocjonalnym stosunkiem do dziecka. Reprezentacja ta budowana jest w oparciu o doświadczenia relacji z własną matką, relacji z dzieckiem, jego obserwacji. Dlatego też zręby reprezentacji pojawiają się już zanim kobieta zajdzie w ciążę, a na okres ciąży przypada intensywny
rozwój reprezentacji, która w pewnym stopniu jest modyfikowana po urodzeniu się dziecka.
Cel pracy: Ocena wpływu zabiegów medycznych na tworzenie się reprezentacji dziecka i nawiązywania z nim więzi.
Materiał i metody: Analizowano znaczenie rutynowo wykonywanego badania ultrasonograficznego płodu w pierwszym trymestrze ciąży oraz amniopunkcji.
Wyniki: Dzięki badaniu USG kobieta nabiera zaufania do siebie jako kompetentnej opiekunki dziecka, nasila się występowanie pozytywnych emocji do dziecka i wzrasta poczucie z nim więzi. Matka zaczyna traktować dziecko jako odrębną osobę. Natomiast kobiety, u których wykonano badania prenatalne w celu wykluczenia wad płodu, częściej przeżywały emocje negatywne związane z zagrożeniem wystąpienia u dziecka choroby i w związku z tym częściej doświadczały lęku o zdrowie dziecka oraz martwiły się o byt materialny swojej rodziny. Kobiety te w mniejszym stopniu identyfikowały się z rolą rodzicielską oraz rzadziej traktowały dziecko jako odrębną istotę.
Wnioski: Badania wykonywane podczas ciąży ułatwiają tworzenie reprezentacji dziecka u matki. Kobieta ciężarna nabiera zaufania do siebie jako kompetentnej opiekunki dziecka, nasila się występowanie pozytywnych emocji do dziecka i wzrasta poczucie więzi z nim. Matka zaczyna traktować dziecko jako odrębną osobę.