Artykuły medyczne
Tytuł: Zawartość tkanki tłuszczowej w składzie ciała młodych dorosłych urodzonych z obniżoną masą ciała jest zależna od poziomu aktualnej aktywności fizycznej
- Autor:
- Joanna Tkaczyk, Anna Kęska, Anna Czajkowska, Andrzej Wiśniewski
- Typ:
- Prace oryginalne
- Język:
- PL
- Czasopismo:
- Pediatric Endocrinology, Diabetes and Metabolism
- Rok:
- 2010
- Tom:
- 16
- Numer:
- 3
- Strona początkowa:
- 176
- Strona końcowa:
- 181
- ISSN:
- 2081-237X
- Słowa kluczowe:
- niska urodzeniowa masa ciała, aktywność fizyczna, skład ciała
Czytaj Wprowadzenie: Małe urodzeniowe wymiary ciała mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych m.in. insulinooporności, cukrzycy typu 2, tolerancji glukozy i nadciśnienia tętniczego. Skuteczną metodą przeciwdziałania skutkom tych patologii jest regularna aktywność fizyczna.
Cel: Próba określenia związku miedzy deklarowaną aktywnością fizyczną a składem ciała młodych dorosłych przy uwzględnieniu ich urodzeniowej masy ciała.
Materiał: Badaniami objęto 156 osób (52% kobiet i 48% mężczyzn), w średnim wieku 20,6±1,2 lat. Badane osoby podzielono na 2 grupy: grupa I (n=66) osoby deklarujące regularny udział w zajęciach ruchowych minimum 3 razy/tydzień, pozostałe osoby włączono do grupy II (n=90). W każdej grupie określono odsetek osób z małą (SBW) i prawidłową (NBW) urodzeniową masą ciała.
Metoda: Z dokumentacji medycznej pozyskano dane o urodzeniowych wymiarach ciała i czasie trwania ciąży. Za małą uznawano urodzeniową masę ciała ≤ 2999 g. U badanych przeprowadzono pomiary wysokości i masy ciała, obwodu talii i bioder oraz składu ciała metodą bioimpedancji. Częstość podejmowania aktywności fizycznej określono na podstawie wywiadu.
Wyniki: Odsetek osób z SBW wynosił w grupie I 17%, w grupie II 21%. Unormowane średnie wartości wysokości ciała osób z SBW w porównaniu do osób z NBW były istotnie niższe w grupie osób bardziej aktywnych fizycznie. Unormowane wartości masy ciała w grupie II były istotnie niższe u osób z SBW, podobnie jak wartości unormowane wskaźnika BMI. Osoby z SBW i NBW w grupie osób bardziej aktywnych miały istotnie wyższe wartości WHR niż osoby o mniejszej aktywności fizycznej. Zawartość tkanki tłuszczowej była istotnie niższa w grupie I (zarówno u osób z NBW, jak i SBW). Bardziej aktywne fizycznie osoby z SBW miały również istotnie większą ilość beztłuszczowej masy ciała.
Wnioski: Zawartość tkanki tłuszczowej w składzie ciała u młodych dorosłych urodzonych z małą masą ciała jest zależna od poziomu aktywności fizycznej. W porównaniu do nietrenujących, osoby regularnie podejmujące aktywność fizyczną cechuje niższa zawartość tłuszczu w składzie ciała, co uznano za przejaw ochronnego, prozdrowotnego działania wysiłku fizycznego.