Blog

Prawdy i mity na temat palenia papierosów

by in Medycyna 11 lipca, 2018

Palenie papierosów

Wszyscy wiemy, że palenie papierosów szkodzi i może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jest groźne dla płuc, ale też serca, przewodu pokarmowego, skóry czy zębów. Mało kto jednak wie, że papierosy mają niszczący wpływ również na naszą psychikę, za to wszyscy są przekonani, że 3-4 papierosy dziennie to nic takiego i na pewno nie zaszkodzą. Zatem jak to jest z tymi papierosami?

Prawdy i mity na temat palenia papierosów

Prawda jest taka, że papierosy narażają nas na depresję. Naukowcy z Kanady po przeprowadzeniu badań odkryli, że palenie papierosów wiąże się zwłaszcza z tzw. dużą depresją. Jej dolegliwości są wyjątkowo dotkliwe, np. zły nastrój dokucza przez cały czas, a brak satysfakcji dotyczy niemal wszystkich podejmowanych działań, W dodatku, im więcej wypalanych papierosów, tym większe ryzyko choroby.

Okazuje się, że palacze muszą zażywać większe dawki leków niż osoby niepalące. Dotyczy to, np. leków na nadciśnienie lub przeciwko chorobie wrzodowej. Dym papierosowy sprawia ze lecznicze substancje są szybciej metabolizowane i przez to krócej działają.

Producenci papierosów opracowali specjalne wkłady tytoniowe, które podgrzewa się, a nie spala. Służy do tego urządzenie elektroniczne IQOS. Dzięki temu nie wytwarza się dym ani popiół. Powstaje za to aerozol zawierający nikotynę. Według badań prowadzonych przez Philip Morris International Inc., zawiera on ok. 90 procent mniej szkodliwych substancji niż dym papierosowy i jest od niego znacznie mniej trujący. Zgodnie z dokonanymi statystykami w ciągu dwóch lat ponad 1,5 mln dorosłych palaczy na świecie zamieniło tradycyjne papierosy na elektroniczne.

Niektórzy twierdza, że mniej niż 5 papierosów dziennie nie szkodzi. Jednak nawet 4 sztuki dziennie to 3-krotnie większe ryzyko zawału serca lub raka płuc. Jeżeli sięgasz po papierosa w ciągu 30 min od wstania z łóżka to dodatkowo podwajasz to ryzyko. Istnieje też przekonanie, że jeżeli ktoś się nie zaciąga to nic mu nie grozi. Jednak zatrzymywanie dymu w ustach nie chroni przed rakiem ani żadnym innym schorzeniem związanym z paleniem papierosów. Narażeni są również bierni palacze, czyli osoby przebywające w otoczeniu palaczy i wdychające dym przez nich wytwarzany.

Zanim sięgniesz po papierosa dobrze się zastanów, czy warto jest poświęcać swoje zdrowie i pieniądze na coś, co tak właściwie nie jest nikomu potrzebne, a wręcz przeciwnie – szkodzi. A jeżeli już jesteś palaczem, to pomyśl, żeby jednak zawalczyć o zerwanie z tym podstępnym nałogiem. Wyjdzie to na zdrowie Tobie i Twojej rodzinie!

One Comment
  1. Szkoda, że w tekście nie wspomniano o czymś, co jest jeszcze mniej szkodliwe niż podgrzewacze, a mianowicie o e-papierosach.
    Myślę, że zainteresowani powinni zajrzeć na niekomercyjną stronę dla palaczy, którzy chcą przejść na jaśniejszą stronę mocy:
    epapieros.edu.pl

Leave a Reply