Blog

Caprese, czyli pomidory z mozarellą

by in Blog 12 stycznia, 2022

Nie ma chyba bardziej sezonowego dania jak włoska sałatka caprese. To niezwykłe zestawienie kilku prostych składników stanowi nie tylko niepowtarzalną kompozycję smakową, ale jest też odzwierciedleniem klimatów włoskiego słonecznego południa. Dlaczego caprese jest sałatką sezonową? Przede wszystkim z powodu pomidorów i bazylii, czyli jej głównych komponentów.

Pomidory z mozarellą uzupełniają się wzajemnie smakiem i dlatego ma ogromne znaczenie to, jakiej są jakości. O tym, że dojrzewające w słońcu warzywa są znacznie bardziej esencjonalne niż te sztucznie zabarwiane w komorze etylenowej nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy spróbować pomidorów w styczniu i przekonać się, że ich wartości smakowe są poniżej przeciętnej. Podobne atuty mają dojrzewające w ziemi zioła przyprawowe w przeciwieństwie do tych sztucznie hodowanych w szklarni czy donicach na oknie.

Mozarella i pomidory pochodzące z Capri w środku lata mają niepowtarzalny i niemożliwy do zastąpienia smak. Wiele osób podróżujących po krajach Europy twierdzi, że nawet przy szczególnym wyborze produktów przygotowanie takiej sałatki caprese w Polsce, jaka podaje się latem na wyspie jest po prostu niemożliwe. Każda lokalna potrawa o podobnym składzie jest jedynie imitacją, czymś na podobieństwo prawdziwek sałatki z Kampanii. Z drugiej strony możliwości importowe są spore, a mozarella i pomidory z Włoch dostępne również w naszym kraju, jednak wymaga to czasu na poszukiwanie tych odpowiednich oraz przede wszystkim wiedzy na ten temat. Jednak bez względu na to, co wybierzemy i o jakiej porze roku caprese kojarzy się wyłącznie z latem i świeżością niemożliwą do uzyskania w innych okresach.

Pomidory z mozarellą, doskonała świeża bazylia i aromatyczna oliwa z południowych, dojrzewających w słońcu oliwek, grubo mielony pieprz przygotowany tuż przed podaniem – każdy z tych elementów ma kardynalne znaczenie dla jakości i chociaż danie z pozoru wydaje się proste, właśnie te detale świadczą o jego wielkości i renomie, którą sałatka caprese zyskała w wielu krajach europejskich.

Leave a Reply