Blog

Choroby cywilizacyjne – jak ich uniknąć?

by in Blog 22 lipca, 2021

Rozwój cywilizacji niesie za sobą nie tylko wiele udogodnień, ale również liczne zagrożenia. Jednym z nich są choroby cywilizacyjne. Nie dotykają one wyłącznie osób w starszym wieku, lecz coraz częściej zapadają na nie dzieci i osoby młode. Które z chorób cywilizacyjnych nam zagrażają i jak im zapobiec?

Przyczyny chorób cywilizacyjnych

Głównym powodem rozwoju chorób cywilizacyjnych jest niedostateczna aktywność fizyczna. Dzieci obecnie korzystają głównie z rozrywek niewymagających ruchu takich jak gry komputerowe, oglądanie telewizji czy też nieustanne korzystanie z telefonu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca każdego dnia wykonanie 10 tysięcy kroków. Nie trzeba być pasjonatą sportu, aby być aktywnym fizycznie. Intensywny spacer z psem lub zmiana samochodu na rower może być wspaniałe w skutkach.

Drugim kluczowym elementem, który prowadzi do epidemii XXI wieku jest źle zbilansowana dieta. Społeczeństwo coraz bardziej odchodzi od żywności samodzielnie przygotowywanej na rzecz gotowych półproduktów. W posiłkach dominują duże ilości tłuszczów i cukrów, a także sól. Niedobór witamin (hipowitaminoza) i niedobór błonnika jest wynikiem zbyt małej ilości spożywanych warzyw.

Trzecim znaczącym czynnikiem jest zanieczyszczenie środowiska. Dawniej kojarzyło się ono głównie z wielkimi przemysłowymi miastami. Obecnie jednak skutki zanieczyszczenia powietrza i całego środowiska odczuwalne są już nawet na najbardziej odległych wioskach i małych miasteczkach.

Miażdżyca

Miażdżyca zwana jest arteriosklerozą. Do jej powstania przyczynia się palenie papierosów, otyłość, stres oraz brak aktywności fizycznej.

Choroba ta polega na odkładaniu się wapniejących blaszek w ścianie tętnic. Prowadzi to do zwężenia światła naczynia i w konsekwencji niedostatecznego dostarczenia do komórek narządu tlenu i substancji odżywczych. Jeżeli zwężenie to wystąpi w tętnicy wieńcowej, może dojść do zawału mięśnia sercowego, czyli tzw. ataku serca. Jest to kolejna choroba cywilizacyjna. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba zaburzenia gospodarki wapniowej organizmu. W jej wyniku dochodzi do osłabienia kośćca. W efekcie tego nawet niewielkie uderzenie lub upadek może prowadzić do skompilowanego złamania kości.

Kobiety są znacznie bardziej narażone na wystąpienie osteoporozy niż mężczyźni. Profilaktyka polega na zdrowym odżywianiu się i uzupełnianiu niedoboru wapnia, a także witaminy D.

Niektóre nowotwory również są chorobami cywilizacyjnymi. Należy tu wyróżnić raka płuc, trzustki, macicy czy żołądka. Prowadzą do nich palenie papierosów, picie alkoholu oraz zanieczyszczenie środowiska.

Leave a Reply