Blog

Choroby odkleszczowe – jak ochronić przed nimi swojego czworonoga?

by in Blog 4 września, 2021

Kleszcze to niezwykle uciążliwe pasożyty przenoszące bardzo niebezpieczne choroby. Na terenie Polski żyje aż 19 różnych gatunków żywiących się krwią. Podczas pobierania pokarmu z ciała żywiciela, zarażają niezwykle groźnymi patogenami. Choroby takie jak borelioza, czy babeszjoza mogą nawet doprowadzić do śmierci psa, czy kota. Każdy właściciel – w szczególności w okresie od wiosny do jesieni, powinien zadbać o ochronę swojego czworonoga przed tymi groźnymi pasożytami. Jakie sposoby zapobiegania chorobom odkleszczowym warto wybrać?

Choroby odkleszczowe dotykające psy i koty

Najczęściej spotykane choroby odkleszczowe to między innymi dirofilarioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, bartoneloza, anaplazmoza i babeszjoza. Ta ostatnia jest z reguły najbardziej niebezpieczna i może doprowadzić do śmierci nawet w trakcie zaledwie kilku godzin. Objawy zaczynają się pojawiać z reguły kilkanaście dni po ukąszeniu. Czworonóg z reguły staje się osłabiony, ma blade dziąsła, wysoką temperaturę i cierpi na brak apetytu. Leczenie polega na podaniu imizolu oraz antybiotyków. Czasem konieczna może okazać się nawet transfuzja krwi. Równie niebezpieczna może okazać się borelioza. Dlatego po zauważeniu niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Najskuteczniejsze sposoby ochrony przed kleszczami

Jedną z najskuteczniejszych i coraz bardziej popularnych metod zapobiegania chorobom odkleszczowym jest stosowanie obroży. Większość modeli chroni czworonogi również przed pchłami. Jest to sposób dedykowany przede wszystkim właścicielom dla psów, gdyż kot w obroży może ulec nieszczęśliwemu wypadkowi. Zaletą tego sposobu jest to, że kleszcze nie musi ukąsić zwierzaka, aby zginął. Wiele osób decyduje się również na podawanie tabletek. Są one bardzo proste w użyciu, posiadają jednak jedną, zasadniczą wadę. Kleszcz musi ugryźć czworonoga – dopiero później zostaje zabity. Często używane są również kropelki do smarowania. Są one stosunkowo mało inwazyjne i skuteczne. Nie sprawdzą się jednak dla zwierząt, które lubią pływać i mają codzienny kontakt z wodą.

Jak usunąć kleszcza?

Jeżeli dojdzie już do wbicia się kleszcza w skórę zwierzaka, należy jak najszybciej go usunąć. W aptekach oraz sklepach weterynaryjnych należy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt przeznaczony do usuwania tych pasożytów. Najbardziej praktyczne są długopisy z pętelką. Zwierzak musi zostać unieruchomiony, a kleszcz skutecznie – i w całości – wykręcony. Przyrząd powinien znajdować się jak najbliżej główki. Zaatakowane miejsce należy dokładnie zdezynfekować.

Leave a Reply