Blog

Ciekawe koncepcje modułowych miast przyszłości

by in Blog 3 sierpnia, 2021

Modułowe meble znamy już od lat. Ostatnio coraz powszechniej stawia się z modułów całe domy. Buduje się je z gotowych prefabrykowanych elementów, co sprawia, że są bardzo szybkie w montażu. Powstają też modułowe biura, restauracje, a także ogrodzenia. Architekci poszli o krok dalej, tworząc koncepcje modułowych miast. Czy tak będą wyglądać miasta za kilkadziesiąt lat?

Jak będzie wyglądało modułowe miasto przyszłości według The Urban Village Projekt?

Koncepcja została stworzona przez architektów pracowni EFFEKT i laboratorium designu Space10 we współpracy z firmą IKEA i w oparciu o projektowane przez nią meble, które posłużyły jako inspiracja do zaprojektowania modułowego miasta. Opracowany projekt architektoniczny jest odpowiedzią na przeludnione miasta, w których ceny mieszkań są wysokie, a materiały użyte do ich zbudowania często szkodzą środowisku. Miasto tworzone z lekkich i przyjaznych człowiekowi i naturze modułów według architektów pozwoli budować domy dostosowane do aktualnych potrzeb, a w razie konieczności zmieniać zabudowę i dostosowywać ją do mieszkańców. Można będzie zmieniać nie tylko kształt, ale i wielkość zabudowy w oparciu o aktualne potrzeby rodziny. Zmiany będą polegały na dodawaniu lub usuwaniu istniejących modułów, a nie wyburzaniu całych domów. Projekt znalazł uznanie i na podstawie tej koncepcji ma powstać już pierwsze eksperymentalne osiedle.

Wieżowce z drewnianych modułów pomysłem na miasto przyszłości

Kolejnym ciekawym projektem mogą pochwalić się architekci Chris i Fei Precht, którzy zaprezentowali swoją wizję miasta z modułowymi drewnianymi wieżowcami. Koncepcja jest o tyle ciekawa, że mieszkańcy mogliby nie tylko mieszkać w takich wieżowcach, ale też uprawiać żywność. Wieżowce miałyby powstać z trójkątnych modułów, między którymi powstawałyby ogrody, w których można byłoby uprawiać warzywa i owoce. Parter budynku miałby stanowić targ, gdzie mieszkańcy mogliby dokonywać wymiany towaru między sobą. Najlepiej wentylowane najwyższe piętro budynku miałoby natomiast służyć do przechowywania żywności. Same mieszkania w zależności od potrzeb składałyby się z jednego lub kilku modułów.

Czy miasta modułowe to realna przyszłość, czy tylko wizja projektantów?

Obie koncepcje są wizjonerskie i odpowiadają na potrzeby współczesnego świata. Wszystko wskazuje na to, że modułowe miasta już niedługo staną się naszą rzeczywistością. Widać to na każdym kroku, ponieważ domy modułowe stawia się coraz częściej. Powstają modułowe kawiarenki przy plażach. Nie można zapomnieć jednak, że w obrazie miast przyszłości nie zabraknie z pewnością nowych technologii, które już teraz zapowiadają obiecujące rozwiązania, takie jak odnawiający się beton, czy ściany produkujące energię elektryczną. Ważnym materiałem przyszłości może być też szkło, którego obróbka już w tej chwili jest tak zaawansowana, że czyni ten materiał niezwykle wytrzymałym. Do tego jeszcze należałoby dodać wszelkie inteligentne systemy usprawniające działanie miasta. Dopiero łącząc te wszystkie elementy, możemy spróbować sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało miasto przyszłości.

Rozwój technologiczny i śmiałe wizje projektantów sprzyjają rozwiązaniom, które już niedługo mogą stać się rzeczywistością. Modułowe miasta mogą powstać tak samo szybko, jak powstają modułowe domy, czy ogrodzenia. Nie znaczy to wcale, że będą odznaczać się architektoniczną monotonią. Tylko od projektantów zależeć będzie jakie moduły stworzą, aby złożone tworzyły zachwycającą architekturę przyszłości. Najlepszą wiadomością w tych planach jest obietnica zielonych miast. To właśnie zieleń jest tym najbardziej pożądanym elementem w tych, które mamy dzisiaj.


Leave a Reply