Blog

Jak dopasować stolik kawowy do salonu?

by in Blog 25 maja, 2021

Meble w domu dzielą się na dwie grupy: ważne i ważniejsze. Stolik kawowy zdecydowanie należy do tej drugiej. Stanowi istotny element wystroju salonu, musi być więc nie tylko estetyczny i dopasowany do pomieszczenia, ale także funkcjonalny. Zobacz jak wybrać stolik kawowy do salonu.

Wielkość stolika kawowego

Do stołów kawowych faktycznie bardziej pasuje zdrobniałe określenie – stolik. Są małe, dosyć niskie, czyli idealnie dopasowane pod przysłowiową kawę. Stolik kawowy dopasuj do wysokości kanapy lub innego mebla, przy którym będzie stać, np. foteli, czy puf. Najbardziej popularna wysokość stolika kawowego to od 40 do 55 cm. Jeśli chcesz żeby stolik służył bardziej za ławę, to wybierz wersję niższą. Wyższe stoliki są wygodne jeśli mamy wysoką kanapę lub nie lubimy schylać się po rzeczy. 

Podobnie jest z szerokością. Stoliki kawowe zaczynają się od 60 cm i kończą mniej więcej na 110 cm. Oczywiście te wielkości można zmienić, szczególnie jeśli zdecydujemy się na stolik własnego projektu. Szerokość stolika dopasuj do jego głównej funkcji . Jeśli będzie meblem “pomocniczym”, planujesz trzymać na nim książki, gazety i ran na jakiś czas kubek, to mały stolik kawowy powinien Ci wystarczyć. Jeżeli jednak zależy Ci, żeby stolik stał się centrum salonu, to warto wybrać większy model. 

Funkcjonalność stolika kawowego 

Mimo nieco mylącej nazwy stolik kawowy nie jest tylko na kawę. Bardzo często staje się małym magazynem” stoi przed telewizorem, jest więc podstawką na piloty, kładziemy na nim książki lub gazety. Nie ważne co byśmy na nim przetrzymywali, to potrzebujemy dobrze zagospodarowaną przestrzeń. Jeśli masz mały salon to dobrym rozwiązaniem może okazać się stolik kawowy z szufladami lub półeczkami. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca, a schowane rzeczy nie będą sprawiać wrażenia bałaganu. Druga kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to czy stolik znajduje się przed kanapą rozkładaną. W takim przypadku wybierz lekki stolik lub na kółkach, żeby łatwo można było go przesunąć. 

Stoły kawowe drewniane 

Stoły kawowe drewniane są najpopularniejszym wyborem. I nic w tym dziwnego. Są klasyczne, eleganckie i ponadczasowe. W dodatku drewno jest wytrzymałe, więc zostają z nami na lata. Drewniane stoliki kawowe pasują do każdego wnętrza. Możesz postawić je zarówno w nowoczesnym otoczeniu, jak i rustykalnym. Główną rolę będzie tutaj grać kształt i kolor drewna. Pamiętaj jednak, że o stolik drewniany trzeba odpowiednio dbać. Regularna konserwacja zabezpieczy materiał, który posłuży nam przez lata. Warto także korzystać z dodatkowych podkładek pod szklanki, gdyż drewno łatwo chłonie wilgoć. Tak samo w przypadku gorących napojów. 

Leave a Reply