Blog

Jak poradzić sobie ze stresem pourazowym?

by in Blog 15 września, 2021

Każdego mogą spotkać niemiłe, wręcz traumatyczne wydarzenia. Jednak to jak je odbieramy jest ważniejsze od samego faktu ich wystąpienia. Jednych takie doświadczenia dotykają bardziej, inni zaś potrafią sobie z nimi poradzić.

Mimo to coraz częściej ludzie borykają się z zespołem stresu pourazowego. Może on wystąpić jeśli w życiu chorego lub bliskiej jego osoby wystąpiły niemiłe doświadczenia, takie jak poważny wypadek, bycie ofiarą przemocy, przemoc psychiczna, czy nagła śmierć bliskiej osoby. To zaburzenie psychiczne dotyka także często żołnierzy wracających z misji wojskowych.

Głównymi objawami zespołu stresu pourazowego jest uczucie lęku, przeżywanie na nowo zaistniałego traumatycznego wydarzenia, unikanie miejsc, osób i innych rzeczy przypominających o traumatycznym wydarzeniu, nieumiejętność przeżywania przyjemności, depresja czy myśli samobójcze. Objawy te często uniemożliwiają normalne życie, upośledzając zdolności chorego do funkcjonowania w społeczeństwie.

W celu rozpoznania zespołu stresu pourazowego wyżej wymienione objawy powinny utrzymywać się w czasie od jednego do trzech miesięcy. Diagnozę powinien postawić lekarz psychiatra lub psycholog. Najlepsze efekty daje stosowanie leków farmakologicznych przeciw depresji połączone z terapią u specjalisty. Jednak zaleca się aby pierwszym wyborem była psychoterapia skoncentrowana na traumie, a ewentualnie w celu wspomożenia terapii stosuję się leki. Jedną z efektywnych metod leczenia terapeutycznego jest ekspozycja wyobrażeniowa, która ma na celu redukcję lęku na skutek przywoływania traumatycznych wspomnień w obecności specjalisty i praca nad radzeniem sobie z nimi.

Program terapii jest ustalany indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek oraz stan zdrowia chorego, ilość występujących objawów oraz przyczynę wystąpienia zaburzenia. Ważne, aby zespół stresu pourazowego Warszawa był w odpowiedniej chwili zdiagnozowany i leczony pod okiem specjalisty. Pokonanie tego zaburzenia jest w pełni możliwe. Dzięki właściwej psychoterapii większość osób wraca do normalnego życia.

Leave a Reply