Blog

Jak zachowywać się w lesie

by in Blog 5 stycznia, 2021

Jesień to wyjątkowa pora na rodzinne spacery po lesie. Ostatnie ciepłe dni, kolorowe liście, czasami niespodzianka w postaci grzybów – to wszystko wprowadza niesamowitą atmosferę. Takie wypady to idealny pomysł na weekend. Jednak bardzo wiele osób nie wie, w jaki sposób należy zachować się w lesie. Wokół tego tematu obrosło wiele mitów, które w praktyce są dalekie od prawdy. Przeczytaj artykuł aby poznać podstawy leśnej etykiety!

Zachowanie ciszy
Wielu z nas tłumaczono od dziecka, że w lesie należy zachowywać ciszę aby nie straszyć dzikich zwierząt. Dlatego teraz podczas spacerów na łonie natury upominamy dzieci aby nie biegały i nie śmiały się głośno w czasie zabawy. Tymczasem jest to zachowanie bardzo błędne. Zwierzęta z natury nie podchodzą same do ludzi, a słyszane z daleka głosy skutecznie odstraszają je. Mieszkańcy lasu wyrobili sobie ten nawyk z uwagi na myśliwych, którzy starają się zachowywać ciszę i pozostać w ukryciu. Zwierzę, które zauważyło tuż koło siebie człowieka, jest w stanie nawet zaatakować – dotyczy to przede wszystkim dzików chodzących z młodymi. Niebezpieczeństwo stanowią również łosie, a ich poroże może okazać się bardzo niebezpieczne. Dlatego nie należy obawiać się rozmów i hałasów – oczywiście w granicach rozsądku!

Korzystanie z darów natury
Jesienne spacery po lesie są bardzo często połączone z grzybobraniem. Poza walorami smakowymi, zbieranie dorodnych owocników to czysta przyjemność i satysfakcja. Należy jednak pamiętać, że grzyby stanowią również pokarm dla wielu mieszkańców lasu. Dlatego należy pamiętać o podstawowej zasadzie: nie zabierasz – nie niszcz. Jeśli nie jesteś pewien co do gatunku znalezionego grzyba i nie masz pewności czy jest jadalny – najlepiej przyklęknij, odsuń ściółkę i zajrzyj pod kapelusz. Rurki i budowa trzonu pozwolą ci zidentyfikować znalezisko. Zasada nie niszczenia odnosi się do wszystkiego co znajdziesz w lesie. Pilnuj zatem swoich pociech, aby te nie zrywały przypadkowych owoców, nie niszczyły norek i innych obiektów.

Ogniska i śmieci
W lasach państwowych rozpalanie otwartego ognia jest kategorycznie zabronione. W części leśnictw wyznaczono obszary w których dozwolone jest bytowanie, należy jednak wcześniej zgłosić to administratorom lasu. Mimo wszystko, ogniska można tam rozpalać tylko w przeznaczonych do tego, wyznaczonych miejscach. Po każdym bytowaniu należy pamiętać o zabraniu ze sobą śmieci, tak, aby inni mogli również cieszyć się z czasu spędzonego na łonie natury, bez skojarzeń z wysypiskiem śmieci.

Leave a Reply