Blog

Każdy marzy o własnym lokum

by in Blog 8 października, 2021

Marzenia o własnych czterech kątach są typowe dla każdego człowieka. Szczególny boom na zakup upragnionego mieszkania lub domu pojawia się w momencie zawarcia związku małżeńskiego i założenia rodziny. Problem w tym, że zdecydowanej większości polskich rodzin nie stać na samodzielny zakup własnego M2. W tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są kredyty hipoteczne.

Wachlarz kredytów hipotecznych jest bardzo szeroki. Tego typu produkty znajdują się praktycznie w ofercie każdego banku. Przemawia za tym fakt wieloletniej spłaty zobowiązania (a tym samym pewny zyska dla banku), wyższe odsetki, możliwość pobierania dodatkowych opłat i prowizji, np. za rozpatrzenie wniosku. Z drugiej strony kredyty hipoteczne są bardzo dobrze zabezpieczone przed nieuczciwymi pożyczkobiorcami. Banki zmuszają wszak do ustanowienia wpisu hipotecznego, co w przypadku z niewywiązywania się z regularnych wpłat oznacza możliwość zabrania nieruchomości przez bank i sprzedania jej w celu odzyskania kredytu.

Od czego zacząć wybór konkretnej oferty? Na pewno od zapoznania się z warunkami proponowanymi przez poszczególne banki. Propozycje różnią się wszak długością okresu spłaty, wysokością oprocentowania i opłat wstępnych; nie mówiąc już o wartości wkładu własnego lub konieczności spełnienia dodatkowych warunków. Już z pobieżnej analizy rynku kredytowego wynika, że większość banków oferuje okres kredytowania wynoszący od 20 do 50 lat. Wiele zależy od wieku małżonków, którzy ubiegają się o pożyczkę hipoteczną. Im są starsi, tym krótszy będzie okres kredytowania.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pewno na rodzaj waluty, w której jest udzielany kredyt. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się kredyty we frankach szwajcarskich. Problem w tym, że na mocy decyzji rządu zostały one znacząco ograniczone, a ich uzyskanie w chwili obecnej graniczy niemal z cudem. Poza tym w aktualnej sytuacji ekonomicznej przestały być opłacalne, ponieważ frank szwajcarski mocno zdrożał. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób zaciąga pożyczki w złotówkach lub w euro. W przypadku, gdy chcemy wziąć kredyt hipoteczny w obcej walucie warto sprawdzić ile nas będzie kosztować późniejsze, ewentualne przewalutowanie kredytu.

Inną ciekawostką, na którą trzeba zwrócić uwagę jest możliwość odroczenia spłaty kredytu. Coraz więcej instytucji finansowych decyduje się na udzielenie kredytobiorcom urlopu od spłaty. Zwykle polega to na miesięcznym lub trzymiesięcznym odpoczynku od opłat. Co więcej, takie odroczenie nie wiąże się później z żadnymi konsekwencjami, a tym bardziej z żadnymi kosztami. Odroczenie spłaty rat musi być jednak uzgodnione z bankiem.

Podczas porównywania ofert trzeba też przyjrzeć się wysokości wkładu własnego. Mimo iż większość banków preferuje minimalny wkład własny (np. 10-20% wartości inwestycji), to są też i takie, które samodzielnie finansują zakup nieruchomości.

Leave a Reply