Blog

Korzyści z planowania rozwoju zawodowego

by in Blog 20 sierpnia, 2018

Planowanie rozwoju zawodowego powinno być ważną częścią życia dla każdego człowieka, który poważnie myśli o swojej przeszłości. Jest to nie tylko mądre posunięcie, ale przede wszystkim  przynoszące ogromne korzyści. Jakie?

Korzyści:

Dzięki planowaniu swojej kariery zawodowej dokładnie wiemy gdzie zmierzamy, w jaki sposób chcemy tam dotrzeć i jaki jest nasz cel. Nie działamy więc na oślep, tylko dążymy do celu jasno wyznaczoną ścieżką. Dzięki temu łatwiej nam osiągnąć to, co sobie zaplanowaliśmy. Nasze działania są bardziej usystematyzowane i ukierunkowane, dzięki czemu jesteśmy nastawieni na sukces, a nie na porażkę.

Planowanie rozwoju zawodowego pozwala nam również na konkretne kształtowanie swojego życia zawodowego, a nie zdawanie się na przypadek. Poza tym pozwala nam również pracować nad swoją osobowością. Planując rozwój zawodowy zauważysz, że zwiększy się Twoja pewność siebie. Człowiek, który dokładnie wie, co chce osiągnąć jest bardziej otwarty na innych, czuje się silniejszy, mniej bezradny a co najważniejsze nie zachowuje się biernie. Do swojej pracy i kariery podchodzi rozważnie i odpowiedzialne, a te cechy z pewnością określają człowieka sukcesu.

To od nas samych w dużej mierze zależy to, jak będzie wyglądać ścieżka naszej kariery i jak będzie przebiegać nasz rozwój zawodowy. W czasach, w  których żyjemy znalezienie a także utrzymanie dobrego stanowiska pracy jest niezmiernie trudne, rynek pracy ciągle ulega ogromnym zmianom, dlatego każdy z nas musi umieć dostosować się do wahającej się sytuacji na rynku pracy. Aby być konkurencyjnym zaplanowanie ścieżki swojego rozwoju zawodowego jest niezbędne. Aby coś osiągnąć trzeba włożyć w to wiele pracy i wysiłku, nikt nie zapuka do naszych drzwi i nie zaproponuje nam świetnie prosperującego stanowiska pracy. Dlatego już dzisiaj zaplanuj swoja karierę zawodową i wyznacz sobie cele, do których chcesz dążyć i co najważniejsze – które chcesz zrealizować. Przekonasz się, że planowanie ścieżki kariery zawodowej da Ci więcej korzyści, niż myślisz.

Aby skutecznie zaplanować swoją karierę zawodową niezbędne jest wyznaczenie sobie celów. Cele te powinny być dokładne i sprecyzowane, nie możesz wyznaczać sobie celów na zasadzie „kiedyś tam chciałbym osiągnąć to czy tamto”. Aby skutecznie zaplanować swój rozwój zawodowy, każdy cel, który sobie wyznaczasz (niezależnie od tego czy jest on krótko czy długoterminowy) powinien być konkretny, przemyślany i precyzyjny. Pomoże Ci w tym technika SMART o której więcej dowiesz się z kolejnych wpisów.

Leave a Reply