Blog

Początki z pszczelarstwem – jaki ul wybrać na początek?

by in Blog 15 września, 2021

A więc wybór ula moim zdaniem jest bardzo ciężką sprawą. Najlepiej jeśli ma się okazję warto przed zakupem wybrać się do kilku znajomych pasiek i popracować przy czyiś ulach by wybrać ten właściwy dla siebie. Musicie wiedzieć, że ilu pszczelarzy tyle też uli będzie wam proponowane. Jedni pracują na ulach wielkopolskich inni na ulach Dadant’a a jeszcze inni polecą wam ul warszawski.

Dobierając ul warto zainteresować się prócz ich różnic w budowie i obsłudze również różnicami w akcesoriach jakie macie pod ręką. Przykładem może być tutaj miodarka, którą należy tak dobrać, aby odpowiadała Waszym ramkom. Jeśli macie okazję dostać od kogoś używaną miodarkę na początek lub jeśli kupujecie okazyjnie warto dobierać ul pod miodarkę. Może to dziwnie zabrzmi, ale uwierzcie mi, że nie ma właściwego wyboru jaki ul najlepszy.

Każdy pszczelarz będzie korzystał ze swoich uli jakie by one nie były konstrukcyjnie. Przykładem, może być nasza pasieka, gdzie wybór ula był bardzo prosty, czyli najbardziej popularny i uniwersalny ul na rynku jaki jest możliwy. Padło więc na ul wielkopolski, który jest chyba najbardziej popularnym ulem w Polsce. Stosujemy oczywiście kilka wariantów ula Wielkopolskiego i jest to uzależnione użytkami oraz aktualną konfiguracją ula ze względu na siłę rodziny.

Ale jak by nie patrzeć, posiadamy miodarkę pod ramkę wielkopolską, a nasza maszyna demonstracyjna nowych miodarek, które sprzedajemy również jest na ramkę wielkopolską. Więc jeśli kupujecie ul na pierwsze pszczoły, zainteresujcie się sposobem odwirowywania i ulem, który wg. was będzie najwygodniejszym i najlepszym rozwiązaniem.

Warto również przeczytać kilka podręczników pszczelarskich w których opisano różnice między ulami, ramkami oraz co najciekawsze różnice między przygotowaniem rodzin do zimowania jak i zależnymi odnośnie temperatury i wilgoci w ulach różnych konstrukcyjnie.

Pamiętajcie, wybór ula nie jest prosty, ale też nie jest wielkim wyzwaniem. Bardzo często się okazuje, iż możecie zupełnie za darmo dostać dany typ uli od pszczelarzy z pobliskiego koła! To również dobry pomysł by mieć ule podobne do stosowanych przez kolegów w kole, którzy na pewno pomogą w pracach związanych właśnie z tym rodzajem uli.

Leave a Reply