Blog

Popularne zioła, które pomogą w różnych dolegliwościach

by in Blog 25 sierpnia, 2021

Zioła od dawnych lat stosowane są na wiele różnych dolegliwości. W obecnych czasach także używa się ich w lecznictwie – nie tylko w formie naparów czy odwarów, lecz także w postaci ekstraktów m.in. w kapsułkach, tabletkach czy syropach. Warto wiedzieć, jakie zioła można zastosować w poszczególnych schorzeniach.

Jakie zioła warto mieć w swojej apteczce?

Zioła pomagają w wielu dolegliwościach. Warto zaopatrzyć się w poszczególne z nich, aby móc złagodzić dolegliwości w naturalny sposób.

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Surowcem leczniczym jest liść. Napar z melisy stosuje się w nadmiernej nerwowości i problemach z zasypianiem, a także w dolegliwościach trawiennych i wzdęciach. Działa m.in. uspokajająco i rozkurczowo.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Napary z liści są wskazane w zaburzeniach trawienia objawiających się niestrawnością i wzdęciami. Działa rozkurczowo, a dodatkowo zwiększa ilość soków trawiennych.

Morwa biała (Morus alba)

Napar z liści i owoców morwy pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Ponadto można go stosować jako uzupełnienie profilaktyki przeciwmiażdżycowej oraz wsparcie w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Dziurawiec (Hypericum perforatum)

Stosuje się go w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i chorobach wątroby, ze względu na działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych. Pomaga przy niestrawności i bólach brzucha. Wyciągi etanolowe z dziurawca znalazły zastosowanie w leczeniu łagodnych stanów depresyjnych oraz nasilonych objawach zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Podczas stosowania naparów lub preparatów z dziurawca należy unikać słońca, ze względu na jego działanie uwrażliwiające skórę na działanie promieniowania UV, co może doprowadzić do reakcji fototoksycznej (czyli poparzeń słonecznych skóry).

Lipa drobnolistna (Tilia cordata)

Napar z jej kwiatostanów można stosować podczas infekcji, wykorzystując jej właściwości napotne i obniżające gorączkę. Ma ona także działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i moczopędne. Sprawdza się również podczas kaszlu i chrypki.

Kora dębu (Quercus cortex)

W lecznictwie stosuje się odwary, które mają właściwości ściągające i przeciwzapalne. Zewnętrznie jest stosowana w formie nasiadówek w problemach z hemoroidami, w stanach zapalnych zewnętrznych narządów płciowych oraz do płukania jamy ustnej. Doustnie można ją stosować jako środek na biegunkę.

Nasiona lnu (Lini semen) – czyli tzw. siemię lniane

Ma ono zastosowanie w nieżycie żołądka czy jelit, z uwagi na działanie osłaniające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Zażywając siemię lniane, należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, ze względu na możliwość wystąpienia zaparć. Ważne jest także zachowanie odpowiedniego odstępu od zażywania innych lekarstw, ponieważ siemię lniane może opóźniać wchłanianie innych substancji.

Zioła są naturalnymi lekami, po które warto sięgnąć w przypadku najróżniejszych dolegliwości. Z pewnością każdemu się przyda wiedza na temat ich właściwości oraz zastosowania.

Leave a Reply