Blog

Serwis podatkowy dla księgowych – kiedy warto z niego skorzystać?

by in Blog 12 marca, 2022

Klienci biur rachunkowych bardzo często proszą, aby w ich imieniu złożyć deklarację PIT. Samo jej wypełnienie zwykle nie stanowi większego problemu, jednak mogą pojawić się sytuacje sporne bądź wątpliwe, w których warto zasięgnąć opinii ekspertów.

Kiedy księgowy składa PIT  w imieniu klienta?

Wypełnienie rocznej deklaracji podatkowej PIT jest obowiązkiem każdego podatnika. Biura rachunkowe najczęściej oferują swoim klientom przygotowanie i wysłanie zeznania jako dodatkową usługę. W przypadku przedsiębiorców wydaje się to być bardzo wygodne, bowiem ich sprawy finansowe i podatkowe na bieżąco prowadzone są przez biura rachunkowe. Nieco trudniej jest w przypadku właścicieli spółek, których majątek jest odrębny od tego, który posiada firma. Księgowy nie musi bowiem posiadać informacji, odnośnie pozostałych źródeł dochodu. Jeśli więc wypełni deklarację PIT, to tylko na wyraźną prośbę klienta, zazwyczaj w ramach odrębnej umowy. Co istotne, to klient zobowiązany jest przedstawić wszelkie informacje, a także dokumenty, na podstawie których księgowy sporządza zeznanie. W pierwszej kolejności należy więc kierować się wiadomościami, uzyskanymi bezpośrednio od niego.

Serwis podatkowy – kiedy warto z niego skorzystać?

Pracownicy biur rachunkowych zazwyczaj mają dostęp do dedykowanych serwisów, na których mogą znaleźć różnego typu opinie czy porady doradców podatkowych bądź prawników. Niektórzy korzystają z nich na co dzień, jednak nie ulega wątpliwości, że to właśnie w “szczycie sezonu” PIT serwis podatkowy przeżywa największe oblężenie. Kiedy warto z niego skorzystać? Przede wszystkim w momencie, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości na tle podatkowym czy z interpretacją danego przepisu. Pamiętajmy, że co prawda to podatnik ponosi odpowiedzialność przed organami, jednak w momencie, gdy zleci sporządzenie deklaracji biuru rachunkowemu, odpowiedzialność zostaje niejako przeniesiona na księgowego. Praktyka pokazuje, że najwięcej wątpliwości dotyczy zwłaszcza ulg podatkowych, dzięki którym można obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Tutaj każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, bowiem nienależnie pobraną ulgę będzie trzeba zwrócić, i to z ustawowymi odsetkami. W razie potrzeby możemy nie tylko odwiedzać serwis podatkowy i czytać publikowane na nim wpisy, ale również uzyskać poradę eksperta. Choć tego typu usługa dostępna jest jedynie w serwisach odpłatnych, to jednak z tych właśnie na co dzień korzystają biura rachunkowe, opłacając roczny abonament.

Leave a Reply