Blog

Zdrowe i piękne rośliny w ogrodzie – jak wyhodować okazy, które będą cieszyć oko i podniebienie?

by in Blog 8 lipca, 2022

Wiele osób posiada przydomowe ogródki lub ma dostęp do bardzo popularnych ogródków działkowych. Miejsca te służą nie tylko wypoczynkowi — dla wielu osób są one przede wszystkim przestrzenią, która pomaga tanio wyżywić rodzinę. Aby jednak zbiory były obfite, a owoce i warzywa smaczne, trzeba zadbać o to, by zapewnić roślinom optymalne warunki, dzięki którym będą one zdrowo rosły, będąc też odpornymi na pasożyty.

Nawożenie — czy zawsze jest potrzebne?

Bardzo ważną czynnością dla każdej uprawy jest nawożenie, które znacznie poprawia żyzność gleby, zaopatrzając ją w liczne mikro- i makroelementy, a także w próchnicę. Nawożenie jednak nie zawsze jest potrzebne, gdyż tak naprawdę roślina, która jest posadzona na odpowiednim dla siebie rodzaju gleby, nie powinna raczej wymagać częstego nawożenia. Nadmiar składników odżywczych szkodzi, wywołując choroby roślin. Roślin nie powinno się nawozić, gdy zaatakują je pasożyty, bo wtedy roślina, zamiast koncentrować siły na samoobronie, traci je na intensywny wzrost. Nawożenia unika się też zimą i późniejszą jesienią.

Podlewanie — znajomość potrzeb roślin

Każda roślina charakteryzuje się odmiennymi potrzebami dotyczącymi podlewania. Zanim zacznie się więc uprawę, powinno się zorientować, czy roślinę należy podlewać bardziej, czy mniej obficie. Dodatkowo powinno się zawsze podlewać roślinę porządnie. Wiele osób popełnia błąd, że podlewa owoce, warzywa i zioła jedynie trochę, ale z większą częstotliwością. Po takim podlewaniu woda często nie jest w stanie zdążyć dotrzeć do korzeni i wyparuje, zanim roślina się nią napoi.

Odległość sadzenia — rośliny potrzebują przestrzeni i zasobów

Rośliny zawsze powinny mieć odpowiednią ilość miejsca do tego, by rosnąć. Jednocześnie nie powinny też musieć walczyć o składniki odżywcze i wodę ze swoimi sąsiadami. Dlatego też należy je sadzić w odpowiedniej od siebie odległości, zapoznając się z wymaganiami dla każdego gatunku przed jego posadzeniem. Niektóre rośliny można siać jednak gęściej, co należy sprawdzić.

Ściółka — ważny element ogrodu o wielu funkcjach

Ważna w ogrodzie jest ściółka, której funkcje są liczne. Przede wszystkim zabezpiecza ona glebę przed wysuszeniem i wahaniami temperatury, ale także i przed nadmiernymi opadami. Z drugiej strony tworzy się z niej z czasem cenna i życiodajna próchnica, dlatego należy ją uzupełniać. Dodatkowo odpowiednio gruba warstwa ściółki — przynajmniej 10 cm — nie pozwoli wzejść chwastom. Jest ona też naturalnym siedliskiem rozmaitych gatunków przyjaznych ogrodowi. Gnieżdżą się w niej, między innymi, żywiące się ślimakami chrząszcze.

Czystość narzędzi i surowców na nawóz

Wielkim wrogiem roślin są chorobotwórcze bakterie, grzyby i wirusy. Narzędzia ogrodnicze należy dezynfekować, tak samo, jakby były to narzędzia chirurgiczne. Dotyczy to wszystkiego, włączając w to grabie, szpadle, nożyczki, sekatory i inne narzędzia. Dodatkowo nie powinno się stosować jako nawozu części roślin, które zostały wcześniej zainfekowane chorobotwórczymi drobnoustrojami i pasożytami.

Stosując się do powyższych wskazówek, łatwo będzie utrzymać rośliny w zdrowiu i zbierać obfite plony, z których będzie się dumnym i które pomogą sporo zaoszczędzić w dobie wszechobecnej drożyzny.

Leave a Reply