Blog

Jakie są rodzaje podnośników?

by in Budownictwo 15 października, 2021

Podnośniki koszowe to specjalistyczne maszyny, które umożliwiają pracę na wysokościach. Profesjonalnie nazywa się je ruchomymi podestami przejezdnymi. Podnośniki koszowe przeznaczone są do przemieszczania osób i towarów na wysokie stanowiska pracy. Znajdują zastosowanie zarówno w budowlance, jak i w przemyśle filmowym. Jakie są rodzaje podnośników?

Do czego służą podnośniki koszowe? 

Jak już wiemy, podnośniki koszowe umożliwiają pracę na wysokościach. Ze względu na strukturę mają szerokie pole zastosowania. Podnośniki koszowe znajdziemy na placach budowy, planach filmowych i np. u strażaków. Dzięki nim możliwe jest zamontowanie reklamy wielkopowierzchniowej, ugaszenie pożaru na wysokim piętrze, naprawa sygnalizacji świetlnej czy wyczyszczenie elewacji budynku. Tam, gdzie nie da się postawić rusztowania, tam sprawdzi się podnośnik koszowy, który jest mobilny. 

Podnośniki koszowe nadają się do prac zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych. Nierzadko wykorzystywane są do tworzenia prac artystycznych, np. murali na ścianach budynków. Dzięki ruchomej konstrukcji podnośniki umożliwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Interesuje Cię wynajem podnośnika koszowego? Zobacz ofertę http://rent-expert.pl/, która zapewnia nie tylko wysokiej jakości sprzęt, ale także wykwalifikowanego operatora. 

Jakie są rodzaje podnośników koszowych? 

Podnośniki koszowe klasyfikuje się na podstawie specyfiki budowy lub sposobu przemieszczania się. Co ciekawe podnośniki mogą występować jako jedna maszyna, ale jest także opcja doczepienia ruchomego ramienia do samochodu dostawczego lub ciężarowego. Jakie są rodzaje podnośników koszowych? Obecnie możemy wyróżnić trzy rodzaje podnośników – przegubowe, nożycowe i teleskopowe

Pierwszy z nich (przegubowy) charakteryzuje się dużym zasięgiem roboczym. Ramię porusza się nie tylko w linii góra-dół, ale także poziomo. Takich maszyn nie trzeba ustawiać bezpośrednio pod miejscem pracy, dzięki czemu sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach. W podnośnikach nożycowych mechanizm maszyny opiera się na krzyżujących ze sobą ramionach. Stąd też jego nazwa. Ramiona unoszą kosz podczas prostowania i poruszają się tylko w linii pionowej. Tego rodzaju podnośniki nie zajmują dużo miejsca, dlatego też często wykorzystuje się je do prac wewnątrz budynków lub hal magazynowych. 

Ostatni rodzaj podnośników koszowych, to podnośniki teleskopowe. Te maszyny zbudowane są z jednego lub kilku członów, które na siebie zachodzą. A dokładniej wsuwają jeden w drugi. Ramię podnośnika teleskopowego jest proste i nie sprawdzi się na znacznych wysokościach. Jest to dobry sprzęt do prac, które wymagają maksymalnego wychylenia w poziomie.

Leave a Reply