Blog

Czego unikać przy arytmii serca? 

by in Medycyna 28 stycznia, 2023

Arytmia serca to ogólne określenie dla różnych zaburzeń pracy serca. Dolegliwość ta objawia się nieregularnym biciem serca – zarówno spowolnieniem, jak i przyspieszeniem. Zaburzenie rytmu serca diagnozuje się przy pomocy badań holterowskich, które pozwalają na określenie rodzaju potencjalnego zagrożenia. Warto przy tym wiedzieć, że w niektórych przypadkach arytmia serca nie daje prawie żadnych objawów, w innych natomiast zaburzenie może stanowić zagrożenie dla życia. Czego unikać przy arytmii serca? Zobacz, na co zwrócić uwagę. 

Jakie są objawy arytmii serca? 

Arytmia serca bardzo często przebiega bezobjawowo. Z tego względu istotne jest, aby monitorować pracę serca z wykorzystaniem urządzenia do domowego EKG Kardia mobile 6l. Jest to narzędzie, dzięki któremu możemy w prosty sposób sprawdzić, czy rytm serca jest prawidłowy, czy może występują zaburzenia, takie jak migotanie przedsionków itp. Co więcej, urządzenie można połączyć z aplikacją na telefon, lub tablet i zapisać w niej wyniki badania. Te natomiast możemy z łatwością przesłać do lekarza w celu dalszej analizy.

Warto przy tym wiedzieć, że objawy arytmii mogą pojawić się z czasem. W takim przypadku stają się coraz widoczniejsze i kłopotliwe. Najczęściej zgłaszanym problemem jest tak zwane kołatanie serca. Objawia się ono odczuciem nierównego i szybkiego bicia serca. Co więcej, arytmia serca może powodować potrzebę nagłego kaszlu czy dławienia, bez widocznego powodu. Schorzenie może także wiązać się ze skurczami oraz krótkimi zatrzymaniami akcji bicia serca. Arytmia serca w poważniejszych przypadkach może powodować duży dyskomfort u pacjentów, a nawet stanowić zagrożenie życia.

Czego unikać przy arytmii serca? 

Zanim przejdziemy do tego, czego unikać przy arytmii, warto wspomnieć, co może być przyczyną zaburzenia. Nierzadko jest to przewlekły stres, który ma bardzo duży wpływ na pracę tego mięśnia. Kluczowa jest także dieta i styl życia. Na przykład tłuste i wysoko przetworzone jedzenie oraz siedzący tryb życia mają negatywny wpływ na stan pracy serca. Arytmie mogą się pojawić także m.in. przy miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym, chorobie zastawek serca, chorobie niedokrwiennej. 

Czego unikać przy arytmii serca? Z całą pewnością na liście znajdują się produkty żywieniowe, takie jak mocna kawa, napoje gazowane, słodycze i żywność wysoko przetworzona. Co więcej, warto unikać sytuacji stresowych oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Natomiast regularne ćwiczenia są bardzo ważne. 

Leave a Reply