Blog

Jak stres może powodować niskie libido?

by in Medycyna 6 marca, 2021

Od martwienia się o pieniądze do terminów w pracy – codzienny stres jest częstym problemem współczesnego świata, ale mało mówi się o tym, że może on prowadzić do niskiego libido i problemów z męską seksualnością. Radzenie sobie z tak wieloma problemami może mieć wpływ na Twoje życie seksualne, jeszcze bardziej pogłębiając życiowy niepokój i powodując potencjalne problemy w związku.

Jak stres wpływa na libido?

Kiedy doświadczasz stresu, Twoje ciało przechodzi przez szereg zmian w celu przygotowania się do ucieczki lub pozostania i walki. Jest to mechanizm, który naszym przodkom pomagał w zachowaniu życia w krytycznych momentach, a dzisiaj występuje on raczej jako reakcja na niewygodne sytuacje. Kiedy się stresujesz, doświadczysz wzrostu tętna, ciśnienia krwi i zmiany częstotliwości oddechów, podczas gdy nieistotne w danej chwili funkcje, takie jak popęd płciowy, są gwałtownie zmniejszone.

Skutki fizjologiczne

Reakcja ta wyzwala również uwalnianie hormonów, takich jak kortyzol i adrenalina, które w wysokich stężeniach mogą powodować spadek popędu płciowego. Kiedy stres jest przewlekły, organizm wykorzystuje hormony płciowe, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na wyższą produkcję kortyzolu, zmniejszając swoje zainteresowanie seksem.

Skutki psychologiczne

Oprócz fizjologicznych skutków stresu, istnieje również aspekt psychologiczny. Stres może sprawić, że Twój umysł będzie wiecznie rozproszony i odciągnie Cię od chęci uprawiania seksu lub bycia obecnym myślami podczas tego aktu. Może on również wpływać na Twój nastrój, prowadząc do niepokoju i depresji, które bardzo mocno zmniejszają libido.

Wybór stylu życia

Wreszcie, niekontrolowany stres może prowadzić do niezdrowych nawyków, takich jak palenie, picie i przejadanie się, a także do złych wyborów dotyczących stylu życia, takich jak brak dbałości o siebie i ćwiczeń fizycznych. Te zmiany mogą wpływać na to, jak się czujesz i zakłócać zdrowe życie seksualne. Taka reakcja na stres może przyczynić się do powstania stanu zwanego przewlekłym stresem, wpływając na Twoje zdrowie fizyczne na wiele sposobów, w tym powodując niskie libido.

Sposób przeciwdziałania

Zminimalizowanie stresu i utrzymanie dobrego życia seksualnego z partnerem jest możliwe, zwłaszcza jeśli oboje włożycie w to czas i wysiłek. Jest kilka strategii, które warto rozważyć. Jeśli podejrzewasz, że stres życiowy wpływa negatywnie na Twoje libido, jednym z pierwszych rozwiązań, które powinieneś rozważyć jest ogólne zarządzanie stresem. Jeśli poprawisz swoją reakcję na stres za pomocą skutecznych technik relaksacyjnych, nie doświadczysz tak wielu zaburzeń hormonalnych wynikających z przewlekłego stresu. Pomocnym jest także wygospodarowanie czasu tylko dla siebie (lub dla bliskich) i spędzenie go na ulubionym hobby. Zapewnienie sobie odskoczni, która nas rozwija i mocno angażuje dobrze wpływa na życiowy stres.

Oczywiście rezultaty pojawią się po jakimś czasie, jednak do czasu pełnej sprawności warto wspomóc swoją seksualność środkami na potencje https://viagra.edu.pl/. Ich działanie bardzo dobrze sprawdza się wtedy, kiedy główną przyczyną problemu jest stres.

Leave a Reply