Podstawowe leczenie astmy u dzieci
Astma u dzieci
Twoje dziecko cierpi na astmę, a tobie każde kolejne nasilenie objawów zmywa sen z powiek? Boisz się, że nagle zabraknie mu tchu, kiedy Ciebie akurat nie będzie obok. Na szczęście są leki, które dziecko zawsze może mieć przy sobie i łatwo z nich skorzystać w razie potrzeby. Ale czy każdy z rodziców wie, na czym, polega ich działanie?
Bądź zawsze przygotowany na objawy
Oczywiście nie ma idealnego leku na astmę, który sprawi, że choroba zniknie jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. Niestety jest to schorzenie przewlekłe, dlatego tak ważne jest, żeby być zawsze i wszędzie przygotowanym na jej niespodziewane objawy. Zazwyczaj w leczeniu astmy stosuje się dwa rodzaje leków w inhalatorach, podawanych wziewnie. Należą do nich: lek zmniejszający objawy, czyli rozszerzający oskrzela (rozkurczowy), który umożliwia dziecku złapanie oddechu podczas duszności, oraz lek przeciwzapalny, zmniejszający wrażliwość oskrzeli na czynniki drażniące (np. alergeny), który zapobiega występowaniu napadów – zwany lekiem kontrolującym.
Podstawowe leczenie astmy u dzieci
Lek rozszerzający oskrzela jest stosowany w przypadku wystąpienia objawów astmy, aby je złagodzić i ułatwić dziecku oddychanie. Podajemy wtedy jedną lub dwie dawki leku. Jeżeli dziecko chodzi do szkoły, to powinno mieć dwa egzemplarze takiego leku – jeden w domu oraz drugi w plecaku, na wypadek wystąpienia objawów w czasie zajęć szkolnych. Inhalator z lekiem rozszerzającym zazwyczaj ma kolor niebieski. Napady astmy pojawiające się więcej niż dwa razy w tygodniu świadczą o tym, że jest ona źle kontrolowana i konieczna jest wizyta u lekarza w celu ustalenia nowego leczenia.
Lek kontrolujący ma wolniejsze działanie niż lek rozszerzający i nie pomaga w przypadku nagłego ataku. Jego działanie opiera się na poprawie stanu oskrzeli działając przeciwzapalnie. Powinien on być przyjmowany regularnie (1-2 razy na dobę). Przy prawidłowym dawkowaniu twoje dziecko może w ogóle nie mieć objawów astmy i czuć się dobrze. Do leków kontrolujących przede wszystkim zaliczane są glikokortykosteroidy, podawane wziewnie (w ten sam sposób, co leki rozszerzające). Inhalator najczęściej ma barwę pomarańczową lub czerwoną.
Jeśli objawy astmy występują rzadko i lek rozszerzający nie jest konieczny częściej niż do 2 razy w tygodniu, a objawy ustępują już po pierwszej dawce to możliwe, że dziecko nie będzie musiało zażywać regularnie wziewnego glikokortykosteroidu. Może on być zastosowany tylko w czasie infekcji dróg oddechowych, a po ustąpieniu objawów odstawiony jednak o tym decyduje lekarz.