Dobroczynne właściwości rozmarynu lekarskiego
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) jest bardzo ciekawą rośliną o szerokim zastosowaniu.
Jest to zioło, które możemy używać w celach leczniczych (opiszę je poniżej) oraz w kuchni, jako świetną i aromatyczną przyprawę, którą swoją drogą uwielbiam.
Skupię się tutaj jedynie na jego leczniczym zastosowaniu. Porady kulinarne znajdziecie na pewno na wielu innych stronach.
Użytkową częścią rozmarynu są jego listki (takie igiełki). Można go stosować w postaci naparów, nalewek, wyciągów, olejku oraz oczywiście jako dodatek do potraw.
Na zdjęciu jest mój ususzony, bo niepodlewany rozmaryn. Zioła w doniczce są bardzo wygodne, pięknie pachną i są zawsze pod ręką.
Środki ostrożności jakie należy zachować są następujące: rozmarynu i jego olejku eterycznego w celach leczniczych nie powinno się stosować w ciąży, a to ze względu na możliwe uszkodzenie macicy lub płodu. Jednak jako przyprawa w niewielkich ilościach nie szkodzi. Do masażu olejek trzeba rozcieńczyć i stosować jedynie u ludzi powyżej 6 roku życia.
Rozmaryn – właściwości lecznicze:
Jaskra
Witamina C obniża ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, zatem osoby predysponujące do zachorowania na jaskrę powinny ją dostarczać w dużych ilościach (papryka, cytrusy, natka pietruszki, truskawki, kurkuma). Choć nie ma na to badań naukowych, mówi się, że również inne przeciwutleniacze zapobiegają wystąpieniu tego schorzenia. Dlatego osoby podatne mogą wypijać codziennie herbatkę z dużą zawartością przeciwutleniaczy, np. złożoną właśnie z rozmarynu, kurkumy i tasznika pospolitego.
Łupież
W celu zapobiegania wystąpieniu łupieżu można robić sobie płukanki o działaniu przeciwgrzybicznym i łagodzącym. Składniki takiej płukanki to:
2 szklanki octu jabłkowego
ćwierć szklanki suszonego rozmarynu (alternatywnie szałwii, tymianku lub mieszanki wszystkich)
Przygotowujemy to następująco: ocet doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z gazu. Dodajemy zioła i przykrywamy na 10 minut. Potem odcedzamy i przelewamy do pojemnika. Po umyciu włosów stosujemy płukankę w proporcji: ćwierć szklanki wywaru z dwiema szklankami wody.
Nieprzyjemny zapach ciała
Rozmaryn jest bardzo aromatyczny i zawiera związki działające antyseptycznie (przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo). Można go stosować w postaci suszonej i zmielonej jako zasypki na miejsca zakażeń skóry. Drugą opcją jest kąpiel w naparze z rozmarynu (łyżeczkę suszonych liści zaparzamy pod przykryciem 10-15 minut i dodajemy do wanny). Należy uważać, gdyż w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy przerwać stosowanie.
Świerzb
Rozmaryn działa przeciwko różnym pasożytom, może też powstrzymywać rozwój świerzbu. 1-2 łyżeczki rozmarynu na szklankę wrzątku. Napar studzimy i przemywamy zainfekowane miejsca 3 razy dziennie.
Zaćma
A to ze względu na zawartość przeciwutleniaczy. Co prawda nie przeprowadzono badań naukowych, które potwierdziłyby skuteczność w profilaktyce zaćmy, warto go stosować. Zaleca się pić codziennie napar z rozmarynu, melisy i kocimiętki. 1 łyżeczkę mieszanki tych ziół (w równych proporcjach) na szklankę parzymy pod przykryciem 10-15 minut.
Zmęczenie
Rozmaryn działa delikatnie pobudzająco na układ nerwowy i krążenie. Dzięki temu poprawia samopoczucie u osoby z depresją, łagodzi dolegliwości trawienne i poprawia pamięć. Stosuje się 1 porcję naparu maksymalnie 3 razy dziennie – 1 łyżeczka suszonych listków na szklankę, parzymy 10-15 minut. Inną opcją jest nalewka, którą stosuje się według zaleceń producenta.
Kłopoty z pamięcią
Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Przeprowadzono badania, że zapach olejku rozmarynowego poprawia pamięć i funkcje poznawcze.
Jak widać rozmaryn lekarski ma bardzo szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Ogólnie pisze się o nim, że łagodzi dolegliwości trawienne, wzdęcia, bóle reumatyczne, apatię, poprawia apetyt oraz krążenie krwi (w tym mózgowe), stąd według tradycyjnych wierzeń wpływa korzystnie na pamięć.