Blog

Najbardziej popularne ćwiczenia aerobowe

by in Trening 23 lutego, 2023

Najbardziej popularne ćwiczenia aerobowe

Jednym z Twoich postanowień na 2023 rok jest regularne trenowanie? Warto zatem zainteresować się ćwiczeniami aerobowymi. Czym one są? Jakie ćwiczenia tego typu są najbardziej rekomendowane przez ekspertów? O tym dowiesz się z poniższego tekstu.

Czym cechuje się trening aerobowy?

Ćwiczenia tego typu są bardzo często stosowane w praktyce. Warto dodać, że nazwa tej formy treningowej pochodzi natomiast od procesu tlenowego, czyli aerobowego. W jego ramach mięśnie zaczynają stopniowo produkować energię (w czasie odpowiedniego wykonywania ćwiczeń). Jak to przekłada się na trenującego? Na pewno można tutaj zaobserwować nieco przyspieszony oddech. Im dłużej trwa trening aerobowy, tym łatwiej do dostrzec. Poza tym wzrasta puls. Są to oczywiście normalne, standardowe objawy. Oczywiście, bardzo ważne jest to, by trening był odpowiednio ustalony i przeprowadzony w praktyce. Jeśli tak nie będzie, to zajęcia… mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlatego warto być pod opieką dobrego fachowca od tego zagadnienia lub po prostu bazować na merytorycznych artykułach z sieci. Szczególnie jeśli jesteś początkującym i nie masz na co dzień do czynienia ze sportem. Warto wspomnieć o tym, że w czasie pierwszej części treningu aerobowego jest spalany glikogen, który zalega w mięśniach. Co dzieje się później? W dalszej kolejności następuje redukcja i zarazem spalanie tłuszczu.

Komu jest polecany trening aerobowy?

Chcesz wykonywać <a href=”https://cornetis.pl/category/zdrowie/“>ćw aerobowe</a>? Tego typu zajęcia są szczególnie rekomendowane osobom, które mają zamiar zrzucić zbędne kilogramy. Masz po Świętach Bożego Narodzenia nieco większą wagę? Chcesz zdrowo i zarazem dość szybko się odchudzić? Jeśli tak, to trening aerobowy będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. To jednak nie wszystko. Jest to również świetna opcja dla osób, które chcą np. zatroszczyć się o lepszą pracę serca. Systematyczne treningi sprawią, że Twój organizm będzie się wolniej męczył. Aby to było możliwe, ćwiczenia muszą być dobrze zaplanowane, a potem przeprowadzone w praktyce. Tobie nie może zaś brakować motywacji. Co jeszcze jest ważne? Możliwość lepszego samopoczucia. W czasie treningów (także tych aerobowych) wydzielają się hormony szczęścia. Dlatego ćwiczący są lepiej nastawieni do otaczającej ich na co dzień rzeczywistości itd.

Jak powinien być przeprowadzony trening aerobowy?

Aby np. zrzucić zbędne kilogramy, trzeba odpowiednio przyłożyć się do tego zagadnienia. Pierwsza ważna kwestia dotyczy czasu trwania zajęć. Rekomenduje się, by trening trwał minimum 50-60 minut. Dlaczego? Chodzi o to, że spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej rozpoczyna się dopiero po 30 minutach od momentu, kiedy rozpoczniemy ćwiczenia aerobowe. Czyli przez pół godziny trzeba pracować na to, aby po tym okresie w końcu zacząć krok po kroku pozbywać się tkanki tłuszczowej. Nie można zapominać również o tętnie. Fachowcy sugerują, że najlepsze wyniki można uzyskać, jeśli puls będzie wynosił około 60% z maksymalnej wartości (od 220 trzeba odjąć wiek biegacza, a potem pomnożyć przez 0,6). Załóżmy, że masz 30 lat. Wtedy najlepiej byłoby, aby w trakcie wykonywania ćwiczeń aerobowych Twój puls wynosił około 114 uderzeń na minutę.

Trening aerobowy: przykłady

Jakie ćwiczenia można tutaj wykonywać? Co ważne, ten rodzaj treningu jest bardzo uniwersalny. Można go zatem wykonywać w swoim domu, mieszkaniu lub na dworze. Najczęściej osoby zainteresowane tym tematem biegają lub jeżdżą na rowerze. Warto mieć wtedy pod ręką dobrej jakości pulsometr.

Leave a Reply