Blog

Właściwości zdrowotne miodu – naturalny vs sklepowy, który wybrać?

by in Zdrowa żywność 17 lutego, 2023

Miód jest naturalną słodką substancją, którą pszczoły wytwarzają z nektaru kwiatów lub z soku, przetwarzają go w ulu i wzbogacają w enzymy. Sklepowy miód jest wodnym roztworem stężonych cukrów o składzie chemicznym, który ma bardzo higroskopijne właściwości.

Co trzeba wiedzieć o miodzie

Nazywają go płynnym złotem i chociaż nie każdy lubi smaku i aromatu miodu, powinien znaleźć się w naszej diecie. Jego właściwości wykorzystywane są w medycynie i kosmetyce, a znane są już z czasów starożytnych. Posiada również ciekawe właściwości m.in.

  • przyspiesza gojenie się ran,
  • wzmacnia odporność,
  • uspokaja nerwy i zwalcza bakterie lepiej niż antybiotyk,
  • im ciemniejszy kolor miodu, tym więcej przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki i substancji przeciwbakteryjnych,
  • korzystnie wpływa na metabolizm,
  • niszczy bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne,
  • oraz działa antyoksydacyjnie.

Warto wiedzieć też o tym że źle przechowywany miód może nie nadawać się do spożycia, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia miodu przechowuj go w zacienionym i suchym miejscu. Ważne jest, aby naturalny miód pszczeli przechowywać w miejscu, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni. Nie należy go również przechowywać w zbyt zimnym miejscu – optymalna temperatura przechowywania to od 8 do 20 stopni. Przyczyną uszkodzenia miodu może być zarówno źle wykonany zbiór miodu, jak i niewłaściwe przechowywanie. Prawdziwy miód rozpoznajemy głównie po procesie krystalizacji – jeśli po kilku tygodniach czy miesiącach nadal jest w formie patoki wówczas można założyć, że nie jest to produkt w 100% naturalny.

Z czego składa się miód?

Miód składa się głównie z wody i węglowodanów. Pozostałe składniki to:

  • Składniki mineralne: potas, fosfor, sód, wapń, magnez oraz w mniejszym stopniu cynk, żelazo, jod, miedź i mangan, witaminy – witaminy C i witaminy z grupy B tiamina – B1, ryboflawina – B2, niacyna – PP,  B6, enzymy.
  • Cukry proste – fruktoza i glukoza.
  • Roztwór nadtlenku wodoru 3% – substancja o działaniu bakteriostatycznym zawarta w organizmie człowieka – nadtlenek wodoru.
  • Enzymy z gruczołów ślinowych owadów.

Rodzaje miodu

Miód dzieli się na grupy. 

  1. nektarowy,
  2. nektarowo-spadziowy
  3. spadziowy 
  4. miód syntetyczny-sklepowy

Każdy z nich różni się kolorem, aromatem, konsystencją, smakiem i krystalizacją – w zależności od pochodzenia i surowców, z których są wytwarzane.

Miód spadziowy ma ciemny kolor, pozyskiwany jest z drzew iglastych a jego substancje lecznicze stosowane są przy chorobach układu oddechowego i wykazują właściwości bakteriostatyczne. Spadź nie jest pokarmem dla pszczół, ponieważ zawiera niestrawne dla nich substancje, ale przetwarzają go na miód. Miód spadziowy ma ciemny kolor. Spadź, jest lepką cieczą z igieł drzew iglastych, która, oprócz cukrów prostych, zawiera także: aminokwasy, związki azotu, garbniki i żywicę – decydujące o charakterystycznym smaku i właściwościach leczniczych.

Miód nektarowo-spadziowy jest wytwarzany z nektaru kwiatowego i spadzi, gdy sezon miodowy na drzewach pokrywa się z nektarowaniem roślin. Łączy właściwości miodu nektarowego z silniejszymi właściwościami antybiotycznymi spadzi.

Miód nektarowy ma szczególny aromat, jest jasny i delikatny w smaku. Nektar, czyli słodki płyn wydzielany z nektaru kwiatów, służy jako pokarm dla pszczół, które zbierają go, konserwują i oczyszczają na miód.

Miód syntetyczny, który ma niewiele wspólnego z naturalnym miodem, ma podobny skład i kolor, ale na tym podobieństwa się kończą. Sztuczny miód nie ma prozdrowotnych właściwości miodu. Jest źródłem węglowodanów, a konkretnie sacharozy. Wytwarza się go z cukru buraczanego, wodorowęglanu sodu i kwasu solnego. Krótko mówiąc – nie wzmocni nam organizmu, nie pomaga w przypadku grypy, nie wzmacnia serca i nie ma korzystnego wpływu na organizm. Można oczekiwać od niego tylko słodyczy.

Leave a Reply