Blog

Na jakich zasadach warto oprzeć związek?

by in Życie codzienne 29 listopada, 2019

Większości ludzi zależy na stworzeniu szczęśliwego związku. Budowa satysfakcjonującej relacji dwojga partnerów nie jest jednak zadaniem łatwym. W proces tworzenia więzi muszą się zaangażować obie strony. Mówi się, że każda para ma swój własny sekret na udany związek. Na pewno jest w tym nieco prawdy, gdyż każdy człowiek posiada inny temperament.

Jesteśmy indywidualnościami, ale na szczęście można kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami, które ułatwią nam stworzenie satysfakcjonującej relacji i utrzymanie jej przez długi czas.

Buduj relację w oparciu o szczerość i wzajemny szacunek

Relacje damsko-męskie oparte na kłamstwie i nielojalności trwają zazwyczaj bardzo krótko. Zatajanie istotnych faktów przed swoim partnerem bywa również przyczyną kłótni, a nierzadko stanowi bezpośredni powód rozstania. Niezmiernie ważne jest więc pamiętanie o szczerości. Bez niej niemożliwe jest zbudowanie satysfakcjonującego związku. Za wszelką cenę warto więc unikać niedomówień. Jeżeli chcemy spotkać się ze znajomymi bez naszej drugiej połówki, nie mówmy jej, że zostajemy dłużej w pracy.

Każdy w związku ma prawo do swojego życia, a partner powinien to uszanować. W związku należy również pamiętać o wzajemnym szacunku. Jeśli nasz partner rezygnuje z randki z nami ze względu na chorobę lub złe samopoczucie, nie obrażajmy się na niego. Być może kiedyś to my będziemy w podobnej sytuacji.

Słuchaj tego co mówi bliska Ci osoba, ale nie zapominaj o własnych oczekiwaniach

Satysfakcjonująca relacja powinna opierać się na wzajemnym zrozumieniu. Nie należy zatajać przed sobą wzajemnych oczekiwań. Związek będzie udany tylko wówczas, gdy obie strony będą świadome swoich potrzeb. Nie może być tak, że jeden z partnerów za wszelką cenę stara się zaspokoić potrzeby drugiego, ale zapomina o swoich własnych. Taka sytuacja bardzo często doprowadza do tego, że jedna z osób staje się zależna od drugiej i spełnia wszystkie jej zachcianki. Jeśli nasz partner ma wobec nas nadmierne oczekiwania, których nie możemy lub z różnych względów nie chcemy spełniać, powiedzmy mu o tym. Zaspokajanie potrzeb partnera wbrew sobie zawsze doprowadzi bowiem do frustracji jednego z partnerów.

Najczęściej nieszczęśliwa jest ta osoba, która ciągle musi zabiegać o atencję partnera. Aby móc cieszyć się zdrowym związkiem, partnerzy muszą brać pod uwagę swoje wzajemne oczekiwania. Nie wolno lekceważyć słów partnera o tym, że poświęcamy mu mało czasu. W każdym związku pojawiają się trudne momenty. Warto się wówczas wspierać. Możliwość uzyskiwania wsparcia jest bowiem jednym z powodów, dla którego wchodzimy w relacje z innymi osobami.

Nie unikaj kłótni za wszelką cenę

Relacje damsko-męskie mają często to do siebie, że obie strony związku starają się unikać kłótni. Unikanie trudnych rozmów nie jest jednak wskazane. Podczas kłótni nierzadko bowiem wyrzucamy z siebie tłumione negatywne emocje. Informujemy również partnera o naszych oczekiwaniach oraz mówimy mu o tym, co nam nie odpowiada w jego zachowaniu. Niezmiernie ważne jest jednak zadbanie o prawidłowy przebieg kłótni. Trudne rozmowy nie oznaczają końca relacji w przeważającej większości przypadków. Dobrze byłoby pamiętać o nieobrażaniu partnera podczas kłótni. Nie wolno również stosować przemocy werbalnej. Już lepiej podnieść podczas kłótni głos niż wygłaszać wyzwiska pod adresem swojej drugiej połówki.

Zobacz także

Jeżeli nie wiesz, o czym pisać z dziewczyną, sprawdź bloga o uwodzeniu – uwodzenie.org. Znajdziesz tam więcej interesujących porad.

Leave a Reply