Blog

Jak nie przesadzić z pewnością siebiepYTAJNIK

by in Blog 20 września, 2022

Pewność siebie jest niezbędna zawsze, gdy chcemy kogoś przekonać. Ale nie tylko. Ma ogromne znaczenie również, kiedy chcemy przekonać samych siebie, że coś potrafimy. Tak czy inaczej ma ogromy wpływ na działanie.

W tym wpisie odpowiem na pytania:
Czy i kiedy pewność siebie może zaszkodzić?
Jakie są źródła pewności siebie?
Jak budować pewność siebie na mocnych fundamentach?

Ostatnio przeprowadzałem sporo rozmów kwalifikacyjnych. Na stanowiska praktykantów, telemarketerów, doradców klienta biznesowego, a także dla FKID do programu menadżerskiego.

Kandydatom przygotowywałem zadania mające pozwolić mi ocenić ich pewność siebie, odporność na stres, dążenie do celu i reakcję na porażkę.

Za mało pewności siebie

Oczywiście najgorzej wypadały te osoby, które najszybciej się zniechęcały i twierdziły, że sobie nie poradzą. Jeden rodzaj ćwiczenia skonstruowałem w ten sposób, żeby wykonanie go było możliwie najtrudniejsze. Powiem szczerze – kandydat miał je oblać. Nie oczekiwałem, że ktokolwiek je zaliczy.

Mnie interesowała tylko i wyłącznie reakcja na trudności i podejście do porażki.

Po tej ,,zagrywce” kandydat dostawał kolejne zadanie, tym razem wykonalne, zależne od stanowiska, na jakie aplikował.

W tym miejscu wchodziła w grę pewność siebie. Jeżeli osoba, spowodowana porażką przy pierwszym zadaniu, ją utraciła, wnioskowałem, że się nie nada.

Za dużo pewności siebie

Bardzo lubię ludzi spontanicznych, wierzących w swoje umiejętności, posiadających wysoką samoocenę. Jednak czasem brakuje im zdolności analizy i zwykłej pokory.

Pewien kandydat, aplikujący na stanowisko związane z obsługą klienta biznesowego, dostał zadanie przygotowania sobie rozmowy sprzedażowej i odegranie scenki. (Z pierwszym poradził sobie dobrze – to znaczy oblał, ale się nie poddawał.)

Po chwili powiedział, że możemy zaczynać. Był gotów improwizować.

Robił to świetnie! Jego atutami były perswazyjny język, dobra mowa ciała, szybkość myślenia.

Jednak nie wykonał zadania na bardzo dobry. Zabrakło właśnie tego przygotowania. Mógł wykorzystać czas i wypisać sobie język korzyści, argumenty, przewidzieć pytania, jakie mogę zadać. Nie zrobił tego. Był zbyt ufny w swoje umiejętności. Postąpił jak rycerz, który uważa, że jest zbyt dobry, żeby istniała konieczność przygotowania się do bitwy.

Dwa źródła pewności siebie

Osobiście wierzę, że pewność siebie pochodzi przede wszystkim z dwóch źródeł.

1) Z naszych prawdziwych kompetencji.

O ile posiadasz doświadczenie w danej dziedzinie i robiłeś coś setki razy, jesteś pewien, że potrafisz. Posiadasz obiektywnie potwierdzone kompetencje. Nie ma szans, żebyś zbytnio zestresował się zadaniem podobnym do czynności, w których jesteś naprawdę dobry. Twoja pewność siebie pochodzi z doświadczenia.

2) Z ,,gry wewnętrznej”.

Masz wewnętrzne, całkowicie subiektywne przekonanie, że jesteś dobry. Być może nie posiadasz doświadczenia, ale czujesz, że się do tego nadajesz. Nie zestresujesz się zadaniem, ponieważ wierzysz, że poradzisz sobie ze wszystkim, co cię spotka.

Trzeba dwóch nóg, żeby dobrze biegać

Żeby zbudować pewność siebie na mocnych fundamentach, potrzebujesz czerpać z obu źródeł. Same kompetencje mogą nie wystarczyć, gdy w obliczu trudnej sytuacji stracisz wiarę w siebie. Wtedy nie będziesz w stanie skorzystać z doświadczenia. Wyjdziesz na amatora, mimo że na papierze jesteś dobry.

Z drugiej strony pewność siebie wynikająca tylko z subiektywnego przekonania (gra wewnętrzna) nie wystarczy, kiedy będziesz oceniany według konkretnych kryteriów. Wyjdzie na jaw, że jesteś dobrym aktorem, że potrafisz ściemniać, ale nie masz realnego doświadczenia.

Oba rodzaje pewności siebie muszą się wspierać.

Czy i kiedy pewność siebie może zaszkodzić?
Jeśli pewność siebie sprawi, ze będziesz zbyt ufny w swoje możliwości i nie wykorzystasz czasu na przygotowanie się, możesz wpaść w tarapaty.

Jakie są źródła pewności siebie?
Twoje doświadczenie i wewnętrzne przekonanie. Ale poza tymi dwoma, pewność siebie może też wynikać z sukcesów i porażek – jeśli z tych drugich wyciągnąłeś odpowiednie wnioski.

Jak budować pewność siebie na mocnych fundamentach?
Wzmacniaj wiarę w siebie poprzez świadomość tego, jak duże masz doświadczenie. Nie masz doświadczenia? W takim razie, dopóki go nie zdobędziesz, musi ci wystarczyć gra wewnętrzna 🙂

Leave a Reply