Blog

B.A.S.E. jumping – najwyższy stopień adrenaliny w sporcie

by in Blog 11 marca, 2022

Oto dwa skrajnie ekstremalne sporty, zyskujące coraz większą popularność. Przy nich skok na bungee zdaje się być równie pociągający jak gotowanie zupy pomidorowej w piątkowy wieczór. Jest to kumulacja wszelkiej możliwej adrenaliny i ekstremalnych emocji jakich kiedykolwiek można było sobie dostarczyć. To istne szaleństwo! Widzisz taki filmik i myślisz sobie: „Ale czad!”. Najlepsze w tym jest to, że jeżeli ktoś mógł to zrobić, to znaczy że ja też mogę. Tylko jak się do tego zabrać? No i po to jest ten post.

Co w ogóle oznacza B.A.S.E? B – Building (budynek), A – Antenna (antena), S – Span (przęsło), E – Earth (ziemia) Innymi słowy B.A.S.E. to jedno z niezliczonych miejsc, z których można oddać skok. Jak to? A no tak to: bierzesz rozbieg, swobodnie opadasz, albo saltem wyskakujesz w powietrze. Wszystko zależy od Twojej kreatywności, „Sky is the limit”! Możesz swobodnie opadać, albo pokusić się o skok w wingsuicie, czyli kombinezonie ze skrzydłami. Tutaj mogłoby paść pytanie: a co to za różnica? Ano taka, że na każdy metr przyciągającej Cię grawitacji, szybujesz 4m do przodu. Rozkładasz ręce, rozkładasz nogi i lecisz, dosłownie… latasz!

Jednak już we wstępie dolatujemy na ziemię, gdzie zderzamy się z szarą rzeczywistością, pt. a ile to może kosztować? Poniżej znajdziecie jedną z proponowanych ścieżek prowadzących do miejsca, z którego możecie odlecieć, a koszty są uśrednione. Co by nie było.

1. Kurs AFF

Kurs AFF na skoczka spadochronowego (Accelerated Free Fall Course) – Czego się nauczysz na takim kursie? Utrzymywania stabilnej sylwetki podczas opadania, radzenia sobie w przypadku niestabilnego wyjścia z samolotu, spadania w danym kierunku, obracania w trakcie lotu i wyhamowywania obrotów, sterowania spadochronem, kontrolowaniu wysokości… Ogólnie przygotujesz się do samodzielnego, swobodnego wykonania skoku. Jak? Trochę teorii i notatek, a trochę praktyki. Początkowo w asyście dwóch instruktorów, następnie jednego, aż w końcu… samemu. Czas trwania AFF zależy od pogody. Na chama to i w Polsce można odbyć kurs w przeciągu jednego weekendu. Jednak, że z pogodą w naszym pięknym kraju bywa różnie, niekiedy kurs może ciągnąć się tygodniami. Zawsze można zawiesić swoje codzienne życie, powiedzmy na tydzień i udać się na kurs do słonecznej Andaluzji. A ile kosztuje taka rozrywka? Część teoretyczna kursu, ewentualnie szkolenie w tunelu aerodynamicznym i około 7 skoków wraz z instruktorem, to koszt około 6000zł w Polsce i tyle samo we wspomnianej Hiszpanii. Dojazdy, noclegi, wyżywienie itp. pozostaje w naszej gestii.

2. Licencja (najlepiej) B

Licencja (najlepiej) B – spadochroniarza swobodnie spadającego. Tj. 50 skoków (wliczając tandemy), 30min swobodnego spadania, akrobacje w locie indywidualne i zespołowe, salta, obroty, kontrola czasu i wysokości i wiele innych. Gdzieś w trakcie tego, należy zostać członkiem USPA (United States Parachute Association), opłacić licencję no i się ubezpieczyć.

3. Liczba skoków: 180-200

Jest to zalecana liczba przed kolejnymi etapami szykowania się do oddania skoku marzeń typu B.A.S.E. Cena jednego skoku, w zależności od wysokości, w Polsce wynosi około 100zł, za granicą 150zł. Do tego dochodzi jeszcze sprzęt. Czy masz swój, czy wypożyczasz? A jaki ekwipunek jest potrzebny? Spadochron, kombinezon, kask, wysokościomierz. Wypożyczenie kompletu sprzętu to koszt około 50zł za skok (chyba, że zdecydujemy się wypożyczenie np. na kilkadziesiąt skoków, wówczas taniej). Zakup własnego kompletu, może być używany, nie mniej niż 10 tys. zł. Łączny kosztu 200 skoków? Ojojoj…

4. Kurs Pro B.A.S.E./Wingsuit Course

O jakie umiejętności podniesiemy swoje obecne? Na tym kursie skupimy między innymi na wiedzy technicznej o sprzęcie B.A.S.E., szykowaniu spadochronu, celności lądowania w trudnym terenie, reagowania w przypadku skręcenia się w taśmach i sposobach rozkręcania się z nich, manewrowania spadochronem. Przećwiczymy też destabilizację i stabilizację w trakcie opadania. Przy okazji tego kursu oddamy 10 skoków z samolotu. Koszt około 650/1400 Euro

5. FJC – First Jump Course

To min. 3 skoki z obiektu wykonywane w asyście instruktora, nadzorującego technikę oddzielania się od obiektu (most, urwisko, budynek, antena…). Koszt takiego szkolenia to około 250 Euro.

Leave a Reply