Blog

Cechy wskazujące na ciążę bliźniaczą

by in Blog 20 stycznia, 2022

Wiele przyszłych mam marzy nie o jednym lecz o większej ilości dzieci. Ciąże mnogie zdarzają się jednak stosunkowo rzadko. Aby sprawdzić jakie mamy szanse na ciąże mnogą trzeba przede wszystkim rozeznać się czy ktoś w rodzinie posiada bliźniaki, wtedy prawdopodobieństwo ciąży mnogiej radykalnie rośnie. Ważnym aspektem w drodze do starania się o bliźniaki jest też nasz wiek. Jeśli nasz partner ma powyżej trzydziestu lat, wtedy szansę na ciąże mnogą również są większe.

Kolejna rada to uważne obserwowanie cyklu miesiączkowego, ponieważ jeśli mamy dwie owulacje podczas jednego cyklu wtedy wzrasta pewność ze mogą pojawić się bliźnięta. Oprócz genetycznych przesłanek warto też zwrócić uwagę na swój wygląd. Przy ciąży pojedynczej brzuszek pojawia się dopiero około czwartego, piątego miesiąca inaczej dzieje się w ciąży mnogiej. Brzuch widoczny jest nie tylko z powodu przybierania na wadze ale przede wszystkim z powodu dużej ilości płynu owodniowego.

Kolejną wskazówką mogącą potwierdzić zajście w ciąże bliźniaczą są ruchy dzieci. W ciąży mnogiej odczuwa się je znacznie wcześniej mniej więcej już w trzecim miesiącu ciąży. Obserwacje są bardzo cenne, jednak stuprocentową pewność da nam jedynie wynik badania USG. Tylko lekarz specjalista jest w stanie stwierdzić z jaką ciążą mamy do czynienia i czy dzieci rozwijają się właściwie w łonie matki.

Decydując się na bliźniaki można też zwiększyć swoje szanse na mnogi poród stosując zapłodnienie sztuczne bądź zwiększając sobie dawkę hormonów z grupy estrogenów, jednak każda sztuczna ingerencja może przynieść niepożądane efekty. Ciąża mnoga jest wielkim szczęściem od losu dla przyszłych rodziców ale też i wyzwaniem, ponieważ opiekujemy się i bierzemy odpowiedzialność nie za jedno lecz dwoje dzieci. Ciąże bliźniacze mogą nieść za sobą też wiele poważnych komplikacji, ponieważ ciało kobiety jest mocno obciążone i może to doprowadzić do porodu przed wczesnego. Zanim zdecydujemy się na zajście w ciąże należy dobrze zadbać o swój organizm, uwzględniając tutaj odpowiednią dietę, oraz ruch. To właśnie organizm kobiety musi zapewnić wszelkie potrzebne składniki odżywcze przyszłym dzieciom.

Leave a Reply