Blog

Czy każde nękanie to już stalking?

by in Blog 22 stycznia, 2022

Często myślę, że aby zrozumieć, czym jest stalking, trzeba najpierw powiedzieć jasno, czym stalking nie jest. Stalking nie ma nic wspólnego z miłością lub walką o związek. Stalking to coś więcej, niż niespodziewany bukiet kwiatów od nieznanego wielbiciela. Stalking to uporczywe nękanie, czyli natrętne, wielokrotne próby nawiązania i utrzymania kontaktu z nami ze strony stalkera, którego zachowanie wynika z obsesji i fiksacji na naszym punkcie. W uporczywym nękaniu nie ma nic romantycznego. Stalking może często całkowicie sparaliżować nasze życie, a w niektórych przypadkach może skończyć się gwałtem lub nawet morderstwem prześladowanej osoby.

Co wiemy o  stalkerach i stalkingu?

Najniebezpieczniejszym typem stalkera jest porzucony partner.
Prawie połowa kobiet zamordowanych w wyniku przemocy domowej w Wielkiej Brytanii i aż trzy czwarte w Stanach Zjednoczonych doświadczyła stalkingu ze strony swojego partnera-przemocowca, który prześladował je po rozstaniu. Osoby uporczywie nękane przez byłego partnera są narażone na wysokie ryzyko morderstwa.
Połowa porzuconych stalkerów zrealizuje swoje wcześniejsze groźby przemocy. Dla porównania, tak samo zrobi tylko jeden z dziesięciu stalkerów, którego ofiara wcześniej nie znała.
Trzy czwarte porzuconych stalkerów nęka ofiarę w jej miejscu pracy.

Osoby dotknięte stalkingiem w Anglii i Walii zgłaszają się na policję zwykle dopiero po około stu incydentach stalkingu.
Prokuratura w Anglii i Walii stawia w stan oskarżenia tylko jednego na stu stalkerów. Tylko jedna z dziesięciu osób skazanych za stalking otrzymuje karę więzienia.

Kto może paść ofiarą stalkingu?

Odpowiedź jest prosta: stalking może dotknąć każdego z nas. Dane angielskiej infolinii dla osób dotkniętych stalkingiem  National Stalking Helpline sugerują, że większość osób zgłaszających się po pomoc to kobiety prześladowane przez mężczyzn, co oczywiście nie oznacza, że stalking nie dotyka mężczyzn, a kobiety nie stalkują. Dodatkowych informacji dostarczają badania dr Lorraine Sheridan, która przeanalizowała sytuację 2292 osób będących w kontakcie z infolinią. Najmłodsza z ofiar miała 10 lat, a najstarsza 73 lat. Prawie połowę z nich prześladował były partner lub partnerka, a ponad jedna trzecia ofiar wykonywała zawód wymagający ciągłego kontaktu z ludźmi, taki jak lekarz, nauczyciel itp.

Jak długo może trwać stalking?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Osoby, których przypadki analizowała dr Lorraine Sheridan, doświadczały stalkingu w okresie od kilku miesięcy do aż 43 lat. Średni okres prześladowania przez stalkera według badań Sheridan trwał od 6 miesięcy do 2 lat. Warto podkreślić, że okres ten wzrastał w zależności od emocjonalnego związku stalkera z ofiarą – im bliższa i bardziej intymna była to relacja, tym dłuższy i bardziej uporczywe stawało się zachowanie stalkera. Z tego powodu stalkerzy, którzy byli w związku z ofiarą, stanowią dla niej największe niebezpieczeństwo, a stalking po rozstaniu może oznaczać, że życie osoby prześladowanej przez byłego partnera jest w realnym niebezpieczeństwie. 

Stalking  i strach ofiary należy potraktować bardzo poważnie

Doświadczenie stalkingu może wywołać w nas poczucie paraliżującego strachu, który odzwierciedla wysoki poziom niebezpieczeństwa ze strony naszego stalkera. Niestety często instytucje, u których szukamy pomocy, bagatelizują ryzyko, na jakie naraża nas stalking. Z tego powodu wiele osób prześladowanych przez stalkerów ma obawy przed zgłoszeniem stalkingu, z obawy, w jaki sposób ich problem zostanie “zaszufladkowany”. Obserwuję to bardzo często w mojej pracy z osobami prześladowanymi przez byłych partnerów. Dlaczego? Stalking to pozornie błahe, pozornie normalne, pozornie codzienne zachowania, które stalker z premedytacją powtarza tak długo, aż wywoła w nas poczucie osaczenia, zagrożenia i bezradności wobec natarczywej i niechcianej obecności w naszym życiu.  

Osobie patrzącej z zewnątrz może wydawać się, że wyolbrzymiamy zachowanie stalkera lub wręcz tracimy poczucie “normalności”. Nic bardziej błędnego! To, czy dane zachowania stanowią stalking, zależy w dużej mierze od punktu widzenia osoby nimi dotkniętej i tego, w jaki negatywny sposób uporczywe nękanie wpływa na jakość jej życia i poczucie własnego bezpieczeństwa. Policjanci i pracownicy instytucji i organizacji stykających się z ofiarami stalkingu muszą pamiętać, że stalking często przyjmuje formę uporczywych ale bardzo subtelnych zachowań, które nie będą w sposób natychmiastowy i oczywisty tłumaczyć, dlaczego osoba prześladowana przez stalkera boi się o własne życie.  

Jeszcze jedna ważna sprawa

Jeśli czytasz to i doświadczasz stalkingu ze strony obecnego lub byłego partnera, lub innej osoby, proszę, ocal swoje życie i zdrowie i skontaktuj się z organizacjami, które mogą pomóc .

Leave a Reply