Blog

Enduro MTB – czym są i na co zwracać uwagę przy zakupie?

by in Blog 29 marca, 2022

W świecie fanów i producentów rowerów występuje wiele podziałów i kategorii, które mogą na pierwszy rzut oka być zupełnie niezrozumiałe dla początkujących. Bardzo często przewija się chociażby nazwa enduro (a obok niej zazwyczaj również trail).

Jest to kwestia na tyle ciekawa, że postanowiliśmy wyjaśnić ją właśnie w tym artykule. Czym dokładnie są rowery enduro i do jakiego rodzaju przejażdżek sprawdzą się najlepiej? O czym pamiętać, kupując tego typu rower? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Czym są rowery enduro?

Enduro MTB to kategoria, która jest klasyfikowana na różne sposoby przez różne osoby. Jednak, ujmując ją najprościej, jak to tylko możliwe, można powiedzieć, że rowery enduro są to rowery do jeżdżenia po górach – w dowolnym kierunku. Nie tylko z górki (jak w rowerach downhill), ale również z górki, na boki i w jakikolwiek inny sposób zapragniemy. Są w związku z tym uniwersalne.

Doskonale nadają się do całodniowych wycieczek po górach (ewentualnie pagórkach, ale takie “bestie” najlepiej nadają się do pełnokrwistych gór) i nie będą wymagały na przykład przerywania jazdy, żeby wnieść rower pod górę. To ciekawa opcja zwłaszcza dla bardziej zaawansowanych rowerzystów górskich, chociaż po rowery enduro coraz częściej sięgają też początkujący.

Rowerów enduro nie należy mylić z motorowerami enduro – są to zupełnie inne pojazdy, o innym przeznaczeniu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru enduro?

Przede wszystkim warto pamiętać, aby kupować rower tylko w sklepie, co do którego rzetelności nie mamy wątpliwości. Jest kluczowe, aby wszystkie części były oryginalne i wysokiej jakości. W pierwszej kolejności warto dokładnie ustalić swój budżet i przemyśleć, na jakich parametrach nam zależy, m.in. w zakresie rozmiaru i ulepszeń.

Dla początkujących dobrym rozwiązaniem będzie zakup gotowego modelu, zaś bardziej zaawansowani zwolennicy enduro powinni przemyśleć złożenie “składaka” według swoich preferencji. Oczywiście, ta druga opcja też jest dostępna dla początkujących, natomiast warto, aby nie składali oni roweru samodzielnie, a z pomocą eksperta, który pomoże im dobrać odpowiednie części. Pomocni mogą okazać się chociażby specjaliści z Custom Bike Builders. Nie ma nic zawstydzającego w poproszeniu o pomoc, przeciwnie – jest to wskazane.

Dużą zaletą roweru wykonywanego na zamówienie jest ogrom możliwości zmodyfikowania go wedle swojego gustu. Biorąc pod uwagę, że mówimy tu o rowerze za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, pełna satysfakcja z otrzymanego produktu ma ogromne znaczenie.

Leave a Reply