Blog

Jak dobrać rozmiar butów roboczych? Poradnik

by in Blog 22 września, 2020

Odpowiednio dobrane buty robocze stanowią ochronę dla pracownika oraz zapewniają komfort podczas noszenia. Z tego względu warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich butów dla siebie lub swoich pracowników. Buty robocze chronią przed urazami mechanicznymi, toksycznymi substancjami lub przez zbyt niską, lub zbyt wysoką temperaturą. Oprócz tego, że powinny być dobrze dopasowane do rodzaju wykonywanej pracy, to trzeba je także dopasować do rozmiaru stopy osoby, która ma je nosić. Kupno zbyt małego lub zbyt dużego modelu butów jest popularnym problemem, dlatego w poniższym artykule podpowiemy Ci jak tego uniknąć.

Jak ułatwić sobie dobór rozmiaru obuwia?

Istnieje bardzo prosty sposób na to, aby wybrać właściwy rozmiar butów roboczych oraz jakichkolwiek innych. Wystarczy na kartce lub kawałku kartonu odrysować swoją stopę długopisem, lub ołówkiem. Następnie należy zmierzyć odległość od końca dużego palca aż do pięty – wynik to rozmiar wkładki, która powinieneś nosić. Warto do niego dodać jeszcze przynajmniej 0,5 cm, aby obuwie było wygodne i nie uciskało za bardzo stopy. Taka metoda pomiaru sprawdzi się w szczególności, jeśli robisz zakupy przez internet i nie masz możliwości zmierzenia danego modelu.

Aby nie musieć niepotrzebnie odsyłać butów w złym rozmiarze, możesz zwiększyć swoje szanse na dobry zakup, znając rozmiar wkładki, którą nosisz. W tabeli rozmiarów producenta obuwia powinieneś znaleźć uzyskany wymiar, co pozwoli Ci na szybkie i bezproblemowe dopasowanie rozmiaru. Podczas robienia pomiaru stopy warto też pamiętać o kilku kwestiach.

Po pierwsze, stopę najlepiej jest mierzyć po południu, ponieważ pod wieczór może być zmęczona a pomiar będzie przekłamany o kilka milimetrów, co wbrew pozorom robi różnicę. Po drugie, stopę mierz w skarpetkach, które zazwyczaj nosisz do pracy, żeby nie okazało się, że po ich założeniu obuwie robocze będzie za ciasne.

Dlaczego noszenie dobrego rozmiaru obuwia roboczego ma tak duże znaczenie?

Zarówno zbyt ciasne, jak i zbyt luźne buty robocze mogą powodować problemy. Zbyt mały rozmiar może powodować uciśnięcie stopy, które jest nieprzyjemne i może stwarzać problemy z chodzeniem. Co więcej, przez zbyt ciasne buty na stopach mogą powstać pęcherze oraz przetarcia, które będą bardzo bolesne. W najgorszym przypadku zbyt małe obuwie noszone przez dłuższy czas może powodować deformację stóp oraz zwiększenie problemu z ich nadpotliwością. Z kolei zbyt luźne obuwie nie stabilizuje stopy, co może prowadzić do zwichnięcia kostki.

Leave a Reply