Blog

Jak uwolnić się od gniewu?

by in Blog 23 maja, 2022

W ostatniej Lekcji Miłości, Bartek napisał w jaki sposób uwalniać swoją złość. Te same wskazówki możesz zastosować do emocji tj. irytacja, czy gniew. Dlaczego warto je uwolnić?

Zaprzestanie obwiniania innych

David Hawkins w książce pt. “Technika Uwalniania”, mówi o tym, że stresujące reakcje na sytuacje są wyłącznie odpowiedzią na to, co jest w nas. Jeżeli nie byłoby w nas “zapalnika”, nie pojawiłaby się druga osoba, która “wyprowadza” nas z równowagi.

“Stłumione uczucia warunkują nasze przekonania oraz sposób postrzegania siebie i innych. To w konsekwencji dosłownie stwarza zdarzenia i wypadki w świecie zewnętrznym.” – David Hawkins.

Nie rozumiejąc tego schematu, obwiniamy wszystkich wokół, sami pozostając bez winy. Brak zrozumienia powoduje obwinianie innych. Reakcje w postaci wybuchu, bądź tłumienia i oceny, nie rozwiązują problemu leżącego u podstawy. Przyczyna zaistniałej sytuacji pozostaje w nas i czeka na kolejną okazję na to, by się przejawić. Jedynym rozwiązaniem, które pozwoli na to, by osiągnąć spokój jest uwolnienie złości, gniewu i irytacji.

(Nie)udane relacje

Złość nie pozwala na stworzenie relacji opartej na akceptacji i zrozumieniu. Schematy, które towarzyszą na poziomie złości zwykle są związane z walką o pozycję, zastraszaniem, zazdrością i manipulacją. Złość i gniew potrafią skutecznie uprzykrzać życie rodzinne. Są źródłem żalu, prowadzą do rozwodów, a także w skrajnych przypadkach do nieszczęśliwych wypadków powodowanych niepoczytalnością. Gniew może być niebezpieczny. Zachęcam dorosłych czytelników do obejrzenia filmu pt. “Dzikie historie” Pedro Almodovar, w którym furia została ukazana w żartobliwy sposób.

“Skutki gniewu są dużo poważniejsze od jego przyczyn.” -Marek Aureliusz
Jak złość wpływa na nasze zdrowie

Ciągłe kłótnie oraz brak spokoju działają destrukcyjnie nie tylko na dzieci, ale i na osoby dorosłe. Brak bezwarunkowej miłości prowadzi do chorób na podłożu psychicznym takich jak depresja, czy nerwica. Złość jest również przyczyną wysokiego ciśnienia krwi. Osoby posiadające wysoki poziom złości znacznie częściej zapadają na choroby serca. Ryzyko zawału jest trzykrotnie większe, niż u osoby, która ze spokojem podchodzi do życia. Inne schorzenia i choroby wskazujące na wysoki poziom złości to: Czyraki, infekcje, wrzody, odciski, oparzenia, wszelkie zapalenia (trzustki, wątroby, żył, wyrostka), szczękościsk, choroby wątroby, wole, schorzenia zatok, zwichnięcia. Informacje na temat powiązania złości z przedstawionymi chorobami pochodzą z książki Louise L. Hay pt. “Możesz uzdrowić swoje życie.”

“Gniew i zemsta fatalnie wpływają na ciśnienie i trawienie. Wybaczenie jest dobre dla zdrowia.” – Desmond Tutu

Uwalniaj emocje, wybaczaj i obserwuj jak twoje życie się zmienia. Gdy pojawi się od lat tłumiona złość, nie neguj jej, nie oceniaj, po prostu uwalniaj. Z czasem pokłady złości, irytacji i gniewu zupełnie się wyczerpią i nastanie spokój.

Leave a Reply