Blog

Jak złożyć PIT online?

by in Blog 8 lutego, 2022

PIT online jest aktualnie usługą dostępna dla każdego podatnika. Okazuje się, że z takiej opcji korzysta bardzo wiele osób. Nie trzeba martwić się wizytą w urzędzie skarbowym, przy czym specjalny program wyliczy za nas roczne rozliczenie. Czym cechuje się taka opcja? Dlaczego warto postawić na PIT online? Jakie zalety ma to rozwiązanie? O czym warto wiedzieć?

Deklaracja roczna online

Deklaracje roczne PIT bez problemu wyślemy przez internet, korzystając z nowoczesnego programu. Wysyłka PIT może odbyć się dzięki programowi rozliczeń rocznych, e-deklaracji, jak i usłudze Twój e-PIT. Podatnik nie musi znać się na rozliczeniach, aby skorzystać z powyższych opcji. W celu wysłania PIT online, przydatne będą następujące dane:

  • identyfikator PESEL lub NIP,
  • data urodzenia,
  • przychód za 2020 rok,
  • przychód za rok 2021, co pozwoli zalogować się do usługi. 

Możliwe jest przesłanie dokumentów bez korzystania z e-podpisu, co dotyczy zeznań podatkowych: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-16A, PIT-19A, PIT-16. Dodatkowo, w strefie online złożymy także deklarację podatku VAT od czynności cywilnoprawnych.

Zalety PIT-a online

Skorzystanie z rozliczenia rocznego online ma wiele zalet, jakie warto poznać. Pierwszą kwestią jest fakt, że szybciej otrzymamy zwrot podatku. Dotychczas maksymalnie czekaliśmy do 3 miesięcy, a teraz podatnicy uzyskują pieniądze w czasie 45 dni od złożenia PIT-a. Ten czas może być nawet krótszy, Ostateczny termin jest zależny od kolejności rozpatrywanych rozliczeń podatkowych. 

Kolejny plus wiąże się z tym, że bardzo szybko przekażemy deklarację PIT do urzędu skarbowego. Co do papierowej formy, urzędnik musi dodatkowo wprowadzać wszystkie dane do systemu, co zabiera sporo czasu. Nie zapominajmy także o tym, że PITy online to ogromna wygoda. Możemy wypełnić formularze bez wychodzenia z domu, z własnego fotela. Dokument wyślemy dzięki kilku kliknięciom, weryfikując najważniejsze informacje. Elektroniczne złożenie dokumentu jest równoznaczne z zakończeniem elektronicznego procesu przygotowania deklaracji. Większość ludzi przygotowuje PIT na komputerach, a drukowanie staje się często marnotrawstwem, tak samo jak kompletowanie deklaracji i załączników. Wysłanie PIT-a online nie wymaga dbania o ręczne podpisywanie druku i znajdowania wszystkich jego egzemplarzy. 

Nowoczesne technologie w dzisiejszych czasach dają sporo możliwości. Aktualnie podatnicy chętnie rozliczają PIT w strefie online, co pozwala zaoszczędzić nerwy i cenny czas. Nie dziwi zatem fakt, że usługi Twój e-PIT są tak popularne. 

Leave a Reply