Blog

Jaki rodzaj materacu wybrać aby się wysypiać?

by in Blog 6 stycznia, 2022

Zastanawiasz się jaki materac będzie najlepszy dla Ciebie? Najlepszym materacem dla ciebie będzie taki, który odpowiada twoim potrzebom. Tak. Na takim materacu będzie ci się spało najwygodniej.

Aby wybrać dobrze, spośród wielu możliwości, trzeba by zastanowić się nad swoimi odczuciami po przespanej nocy. Komfort to pojęcie dyskusyjne, ale raczej wszyscy się zgodzą, że nie powoduje on bólu pleców i nie przeszkadza w długim i nieprzerwanym śnie.

Odpowiedz sobie na parę pytań:

– czy śpisz nieprzerwanie przez całą noc
– czy budzisz się z bólem w określonej części ciała
– czy budzisz się z bólem pleców lub karku
– czy gdy zasypiasz masz uczucie ucisku na tułów lub kończyny
– czy budzisz się w nocy bo jest ci za gorąco

Można by tak pytać długo, ale chodzi o to aby zdać sobie sprawę, czego oczekujesz od materaca. Z jakich materiałów powinien być złożony, aby był najwygodniejszy dla ciebie.

Materace bonnellowe i kieszeniowe.

Najbardziej popularny typ materaca. Produkowany od lat. Jeśli w dużej mierze kierujesz się ceną musisz wiedzieć, że w tym typie materacy można znaleźć coś w sam raz dla siebie o przyzwoitym komforcie. Wybierając taki materac zwróć uwagę na ilość sprężyn. Wybieraj między 340 a 390. Wszystko co poniżej raczej się nie nadaje. Taki materac nie będzie dobrze wspierać ciała podczas snu. Większa gęstość już nie znacznie poprawia komfort, ale pociąga za sobą wyższą cenę.
Dobre materace z tego segmentu to te z większą ilością sprężyn i wyściółką, która zapewnia wystarczającą sztywność (aby rozłożyć ciężar na większą ilość sprężyn) i jednocześnie łagodnie podpiera ciało w punktach nacisku. Nogi, biodra, plecy, ramiona i szyja.
Mogą stanowić one także bazę do dalszej rozbudowy o dodatkowe nakładki takie jak pianka czy lateks.
Złe materace nie nadają się do dalszej konfiguracji. Mają małą ilość sprężyn. Sprężyny są zrobione ze złej stali. Po krótkim czasie tracą siłę w punktach podparcia. Ciało podczas snu nie układa się naturalnie. Powstają zapadnięcia w materacu. Przestaje on być wygodny i w konsekwencji działa szkodliwie na zdrowie. Może pojawić się ból kręgosłupa od samego leżenia.

Materace lateksowe

Są dobre dla alergików. Dla osób, które odczuwają umiarkowany i ciężki ból pleców. Dobrze regulują ciepło. Wykonane z naturalnego bądź syntetycznego lateksu. Posiadają otwory powietrzne, za pomocą których reguluje się ich twardość w określonych miejscach. Podczas odpoczynku odczuwa się równomierny ucisk na wszystkie partie ciała.
Najlepsze materace są wykonane z naturalnego lateksu. Nie mają one żadnych agresywnych środków chemicznych lub produktów ropopochodnych. Jest to ważne dla osób wrażliwych u których może zajść ryzyko podrażnienia skóry, bądź kłopotów z oddychaniem. Lateks jest hipoalergiczny, to jeden z najbardziej odpornych materiałów na roztocza lub pleśń. Zapewnia bardzo czyste miejsce do spania.
Źle dobrany materac lateksowy może być za twardy. Materace lateksowe różnych marek ciężko jest porównać ze sobą. Stosowanych jest kilka typów lateksu i pianki,  w różnych konfiguracjach. Najlepiej polegać w tym wypadku na znanym producencie. Materace z 100% naturalnego lateksy są droższe, ale też mają dłuższą żywotność.

Materac z pianki termoplastycznej

Przynosi ulgę w umiarkowanym i ciężkim bólu. Bardzo dobrze się sprawdza w przypadku osób cierpiących na zapalenie stawów. Bardzo dobry wybór dla partnerów o dużej różnicy w wadze bądź wzroście.
Pianka jest znana z tego, że dobrze reaguje na wagę. Jest to jej unikalna właściwość. Podczas snu potrafi wgnieść się w górnej części pleców. Nie powoduje przy tym większego ucisku na najniżej położone części ciała (leżąc i patrząc w kierunku podłogi). Z taką samą siłą wspiera łuk w dolnej części pleców. W ten sposób doskonale rozkłada ciężar i łagodzi punkty nacisku.
Pianka absorbuje ruch, więc jeśli nasz partner miota się w nocy, to nasza strona pozostaje niewzruszona.
Z pianki robi się materace klasyfikowane jako miękkie. Ich twardość reguluje się różnym poziomem gęstości. Dlatego spośród nich można wybrać te twardsze i te bardzo miękkie.
W zależności od swoich preferencji.
Pianka termoelastyczna bardzo dobrze dopasowuje się do ciała. Powoli powraca do wyjściowego kształtu. Powoduje to uczucie przegrzania i może stanowić problem wyjścia z łóżka dla osób starszych.
Materace piankowe to produkt chemiczny. Pianki złej jakości potrafią pachnieć chemikaliami. Producenci stale pracują w celu rozwiązania tego problemu. Jedną z nowszych metod jest produkcja pianki na bazie roślin. Szkodliwe lotne związki zastępuje się wyciągami i olejami roślinnymi. Mają one również krótszy czas odtwarzania kształtu. Pianki na bazie roślin dużo lepiej przepuszczają powietrze i są chłodniejsze.

Leave a Reply