Cena leków w aptekach
Jeszcze do niedawna w skrzynce na listy niemalże codziennie można było znaleźć kilka ulotek z ofertami aptek, reklamy w lokalnej prasie krzyczały promocjami na leki a w ulubionych aptekach zbieraliśmy punkty na karty. Od 1 stycznia, wraz z wejściem w życie ustawy całkowicie zakazującej reklam aptek, trudniej znaleźć promocje cenowe i naprawdę tanie apteki. Jak sobie z tym radzić?
Z jednej strony apteki nie mogą się reklamować, z drugiej – przy rosnących kosztach leczenia, apteki chcą być postrzegane jako „tanie” i godne powierzonego im zaufania. Przez nową ustawę lekko nie mają ani farmaceuci, ani pacjenci.
Mimo, że nie można już tak łatwo porównać cen leków, warto wziąć pod uwagę kilka czynników ogólnych wpływających na ceny w aptekach. Jedną ze składowych ceny leków jest kwota, jaką apteka musi zapłacić hurtowni za lek. Apteki, które składają duże zamówienia, dostają większe obniżki, dzięki temu mogą płacić mniej za leki. Wynegocjowane rabaty dużych aptek w hurtowniach są często wysokie, przez co ceny leków w sprzedaży detalicznej mogą być dużo niższe. W skrócie – apteka kupuje taniej, zatem może taniej sprzedawać, a pacjent płacić mniej.
Co jeszcze wpływa na cenę leku? Na pewno koszty prowadzenia apteki. Nie zapominajmy o takich czynnikach jak powierzchnia i lokalizacja apteki. Jeśli apteka jest duża i przestrzenna lub jest zlokalizowana w centrum miasta lub centrum handlowym, to oczywiście wygodnie i przyjemnie robi się w niej zakupy ale niestety takie miejsca handlowe są często bardzo drogie w utrzymaniu (np. koszty wynajmu). Ten fakt może przełożyć się na wyższe marże apteki a w konsekwencji na ceny produktów tam sprzedawanych. Warto zwrócić na to uwagę.
Kolejna sprawa to właściciel apteki – nie każdy może utrzymywać się z niskich marż czyli cen sprzedaży.
Wydaje się więc, że wyższe ceny zakupu leków, wysokie koszty prowadzenia apteki, a także czasami brak możliwości obniżenia marży mogą znacząco wpłynąć na ceny leków. Stąd właśnie pojawiają się różnice sięgające nawet kilkunastu złotych przy tych samych lekarstwach sprzedawanych w aptekach nawet w tym samym mieście.
Dlatego właśnie ważne jest, aby porównywać ceny oraz zwracać uwagę na apteki, które podają wyraźne informacje o cenach swoich produktów. „Tanie” apteki często bardzo czytelnie i widocznie prezentują ceny na półkach a nawet wywieszają plakaty informacyjne zawierające szeroki asortyment leków wraz z ich cenami. Zachęcamy do rozważnych zakupów i szukania najlepszych rozwiązań przy wyborze apteki.