Blog

Czym jest lokata bankowa?

by in Inne 26 lipca, 2021

Co to jest lokata w banku i co dzieje się z pieniędzmi wpłaconymi na lokatę do banku? Lokata to pożyczenie pieniędzy dla banku w zamian za pewien procent od pożyczonej sumy (zwykle nie wyższy niż 5%). Pieniądze wpłacone na lokatę bank może wykorzystać np. w celu udzielenia komuś pożyczki lub kredytu. Zawsze jednak przy założeniu lokaty bank zobowiązuje się oddać włożoną kwotę w całości wraz z odsetkami przy zachowaniu pewnych ustalonych warunków.

Lokaty bankowe zawsze były pewnym i niejako gwarantowanym źródłem finansowych zysków i uchodzą w niektórych kręgach za najbezpieczniejszy sposób na inwestowanie. Przeciwnicy takiej formy zarabiania wytykają jednak lokatom jedną zasadniczą cechę – są mało opłacalne i nie dają wysokich zysków.

Jest to na szczęście tylko częściowo prawdziwy argument, bowiem wysokość zysków zależy od kilku czynników – oprocentowania, długości trwania lokaty i dodatkowych opłat ponoszonych przez klienta banku. Im więcej wpłacimy na samym początku na lokaty bankowe, tym większych zysków możemy się potem po nich spodziewać. I analogicznie – im dłuższa będzie dana lokata, tym większe korzyści można z niej następnie czerpać. Trzeba jednak pamiętać, że w praktycznie każdej lokacie istnieje coś takiego jak gwarancja terminu. Oznacza to, że jeśli zechce się wycofać zainwestowane w ten sposób pieniądze przed terminem upływu ważności lokaty, bank może – w zależności od umowy – pobrać w zamian wszystkie zarobione przez nas odsetki lub policzyć sobie jakąś stałą prowizję za wypłatę pieniędzy.

Milion złotych wpłacone na lokatę z solidnym oprocentowaniem np. 4% będzie przynosić rocznie około 32000 złotych zysku po odjęciu podatku. Jak łatwo policzyć co miesiąc zyskiwać będziemy około 2600 złotych bez wykonywania żadnej pracy. W tym momencie należy się zastanowić czy bardziej opłacalną inwestycją nie byłoby kupno za ten milion 3 mieszkań w średnim standardzie na wynajem w większym mieście. Następnie mieszkania te można wynająć kilkorgu studentom uzyskując z jednego co najmniej 1000 złotych na czysto (po odjęciu czynszu).

Obecnie lokaty opiewają maksymalnie na około 4% czy 5%, ale dla wielu osób, które nie lubią ryzykować jest to najlepszy sposób na zainwestowanie pieniędzy.