Blog

Jak wybrać gotową karmę dla kota?

by in Inne 2 lipca, 2020

Gotowy pokarm dla kota jest wygodny w podaniu. Odpowiednio dobrana karma zapewni kotu właściwą porcję wszystkich potrzebnych mu składników.

Na rynku dostępne są różne rodzaje karm kocich, sucha karma, czyli tzw. chrupki, w skład których powinno wchodzić przede wszystkim mięso, karma mokra, czyli jedzenie z puszki lub z saszetki – są to karmy, które zawierają kawałki pokarmu i sos.

Każda karma powinna być dobrana pod kątem wieku kota, jego wagi i stanu zdrowia. Należy przestrzegać także wielkości podawanych porcji. Suche karmy dodatkowo dzielą się na podstawowe i Premium. Karmy Premium są droższe i dostępne w sklepach zoologicznych i u weterynarzy. Ich cena przekłada się jednak na jakość, są to karmy, których podaje się mniej, a ich składniki są w prawie stu procentach przyswajane przez organizm zwierzęcia. Gotowa karma dla kota zawiera zbilansowane składniki, a to znaczy, że kot jedząc swoją dzienną porcję otrzymuje wszystko, czego potrzebuje.

Karmy specjalistyczne są dostępne tylko u weterynarzy i sprzedawane po konsultacji medycznej. Są one przeznaczone dla zwierząt chorych, wymagających specjalnej diety. Tego rodzaju karmy stosuje się przy chorobach serca, nerek, stawów, wątroby, a także różnego rodzaju alergii, czy otyłości. Zawierają dodatkowe składniki, np. pomagające przetrawić połknięte przez kota włosy. Mogą być także zalecone przez lekarza weterynarii w celu uniknięcia choroby.

Suche karmy mają także tę zaletę, że czyszczą zęby. Twarde chrupki zmuszają zwierzę do gryzienia, co ma korzystny wpływ na zęby i dziąsła. Jedząc suchą karmę kot więcej pije, dlatego ważne jest, by zapewnić mu odpowiednią ilość wody. Suche karmy, jak każdy posiłek, mogą uczulać zwierzę. Dlatego należy dobierać je rozważnie i wybierać te, które są dobrej jakości. Nie każdy kot chce jeść suchą karmę. Dlatego, jeśli zamierzamy nią karmić kota, należy ją wprowadzać do menu jak najwcześniej, stopniowo.

Każda karma powinna zawierać na opakowaniu skład i termin przydatności do spożycia oraz sposób podawania i przechowywania. Brak tych informacji powinien wzbudzić czujność właściciela. Karma dla kota powinna być podawana w temperaturze pokojowej, w czystej miseczce, najlepiej o stałej porze i zgodnie z zaleceniem producenta karmy. Powinna sprawiać radość kotu i dawać mu gwarancje zdrowia, a jego właścicielowi zadowolenie.