Blog

Jak zaplanować udane wakacje nad morzem?

by in Inne, Wakacje 14 czerwca, 2020

Niedawno zostałaś mamą i marzysz o chwili wakacyjnego wypoczynku. Partner namawia cie na wakacje nad morzem. W twojej głowie jednak rodzi się wiele pytań, a pierwszym z nich jest: czy wyjazd będzie dobry dla maluszka? Może być korzystny i dla niego, i dla rodziców, jeśli tylko dobrze go zaplanujemy.

Cel wyprawy

Gdy jedziesz na wakacje z niemowlakiem, warto starannie wybrać miejsce pobytu. Zdecyduj się na łagodniejszy klimat (w Polsce będzie to zachodnie wybrzeże lub Mierzeja Wiślana). Maluch bowiem może źle znosić ostre i porywiste podmuchy wiatru. Najlepiej wziąć pod uwagę miejscowość nad samym morzem, z piaszczystą, szeroką plażą i wygodnym zejściem. Wtedy przetransportowanie niemowlaka z całym dobytkiem nie będzie kłopotliwe.

Plażowanie

Letnie miesiące upływają pod znakiem ostrego słońca, dlatego na plaży należy szczególnie chronić malucha. Zadbaj o to, by miał na głowie kapelusik lub chusteczkę chroniącą główkę, lekką bawełnianą bluzeczkę oraz krem z filtrem na wszystkich odsłoniętych partiach ciała. Zabierz też ze sobą parasol, który zapewni dziecku cień. Na rynku dostępne są również namiociki dziecięce, ale podczas upałów mogą się one mocno nagrzewać.

Jeśli maluch już siada, warto mieć malutki, dmuchany basenik i nalać do niego wody. Jej mała ilość szybko się ogrzeje, a dziecko będzie mogło bezpiecznie pluskać się pod twoim okiem. Starszemu szkrabowi spodobają się niektóre sporty wodne dla dzieci: pluskanie się w dmuchanych rękawkach lub kole, skakanie z mamą albo tatą przez fale. Pamiętaj, aby asekurować dziecko, gdy próbuje swoich sił w wodzie.

Bezpieczeństwo

Siadanie na piasku gołą pupą może skończyć się odparzeniem, dlatego dopilnuj, by maluch zawsze siadał lub kładł się na czystym kocyku. Zabierz też ze sobą specjalne pieluszki do pływania lub kąpielówki. Zanim rozłożysz koce i parawan, sprawdź, czy w piasku nie kryją się niechciane “niespodzianki”: kawałki butelek, niedopałki papierosów, kapsle, ostre muszle. Jeśli dziecko się skaleczy, szybko oczyść ranę i zdezynfekuj ją, a następnie załóż opatrunek – najlepiej wodoodporny.

Już trzymiesięczne dziecko można zabrać na krótkie wakacje, a półroczne – na dłuższy urlop, Wystarczy, że starannie zaplanujesz wyjazd i będziesz przygotowana na każdą ewentualność.