Blog

Korki na zakopiance

26 lipca, 2021

Każdego roku w okresie wakacyjnym tłumy turystów podążają słynną „zakopianką”, aby chociaż przez kilka dni móc nacieszyć oczy niesamowitym widokiem szczytów Tatr. Większość przyjezdnych szuka noclegu w Zakopanem, co bez wcześniejszej rezerwacji nie jest łatwe. Dużo lepszym rozwiązaniem jest przyjazd np. do Kościeliska. Jest to duża podhalańska wioska wypoczynkowa, oddalona zaledwie 5 km od Zakopanego. Od dawna już miejscowość ta uchodzi za bardzo atrakcyjną turystycznie, a oferowane przez gminę Kościelisko noclegi są często wybierane przez wczasowiczów szukających spokoju i wyciszenia.

Już w 1902 roku, kiedy to na zboczu Gubałówki otwarto nowoczesne sanatorium, w Kościelisku zaczęli się pojawiać pierwsi turyści, których przyciągały niesamowite krajobrazy, krystaliczne powietrze, cisza i spokój. Na terenie gminy znajduje się najdłuższa i najbardziej chyba znana Dolina Chochołowska. Całą dolinę przecina gęsta sieć szlaków turystycznych o różnych długościach i stopniach trudności. Niektóre z nich przystosowane są dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i dla rodzin z malutkimi dziećmi.

W Kościelisku można zobaczyć tradycyjne góralskie chaty, stare studnie i przydrożne kapliczki. Do ważnych zabytków należy kościół Świętego Kazimierza Królewicza, w którym witraże zaprojektował bratanek Jana Matejki. Budowla ma ponad sto lat i utrzymana jest w tradycyjnym zakopiańskim stylu. Kościelisko to doskonałe miejsce głównie dla amatorów pieszych wędrówek. Rozpoczyna się tu wiele dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, którymi można bez problemu dotrzeć do interesującego nas miejsca. Nie zapominajmy o wyjątkowych rosnących w dolinie krokusach, które każdej wiosny cieszą oko wielu turystów. Dużą atrakcją cieszą się jaskinie, a w tym regionie jest ich sporo. Niektóre z nich udostępnione są dla zwiedzających np. Jaskinia Smocza Jama, Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Mroźna, Jaskinia Mylna i wiele innych. Cała Dolina Kościeliska ma dość barwną i ciekawą historię. Przez całe lata stanowiła ona obszar działania zbójników. Do dzisiaj niektóre ze skał zachowały pamiątkowe nazwy, nawiązujące do tego procederu: Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna czy Zbójnicka Turnia. Wystarczy przyjechać tutaj i poczuć ten niesamowity klimat, pooddychać rześkim, górskim powietrzem, poznać zwyczaje góralskie, posłuchać góralskiej muzyki albo w bezchmurną noc wpatrzeć się w rozgwieżdżone niebo. W tym miejscu naprawdę można się zakochać. Można odpocząć, zregenerować swoje siły i wrócić do domu z pokaźnym bagażem wspomnień.