Blog

Na co zwracać uwagę kupując piłkę do nogi?

by in Inne 4 grudnia, 2021

Piłka nożna to element wyposażenia sportowego, którego wybór warto przemyśleć. Na rynku dostępnych jest przecież wiele propozycji – lepszych lub gorszych. Warto zatem wiedzieć, na co dokładnie należy zwracać uwagę przy wyborze piłki „do nogi” dla siebie. Oto kilka naszych rad.

Po pierwsze: W co będziesz grał?

Czy wiedziałeś, że piłka nożna ma kilka odmian, różnią się nie tylko zasadami, ale również budową samej piłki. FIFA rozróżnia outdoor, beach soccer oraz futsal. – Do każdej z tych gier używana jest nieco inna piłka, różnią się one między sobą przede wszystkim wymiarami, jak i ciśnieniem – w beach soccer gra się na boso, zatem piłka nie może być mocno napompowana. U nas niezmiennie króluje outdoor, czyli piłka nożna, jaką oglądamy w telewizji czy stadionach.

Po drugie: Czy wiesz jak zbudowana jest piłka?

Każda piłka nożna składa się z trzech podstawowych elementów budowy – osłony, poszycia oraz pęcherza. Osłona piłki wykonana jest z pozszywanych ze sobą kawałków skóry, najczęściej syntetycznej. – Osłona jest niezwykle ważna, to od niej zależy wytrzymałość piłki. Obecnie najczęściej stosuje się poliuretan i PCV – również obydwa materiały jednocześnie. Właśnie tak wykonane piłki są najtrwalsze, odporne na ścieranie. Wybiera się je do gry na różnych nawierzchniach – zarówno do gry na murawie, betonie czy na sztucznej trawie.

Po trzecie: Osłona klejona czy szyta?

Sposób połączenia elementów osłony ma również znaczenie. Może być ona klejona, szyta lub zgrzewana. Najlepiej jest wybierać piłkę, której elementy są zgrzewane, odznacza się ona największą trwałością. Najmniej trwała będzie piłka z klejoną osłoną, w której poszczególne panele łączone są ze sobą i do podszewki klejem. W piłkach szytych największe znaczenie ma jakość zastosowanych szwów – warto zatem i na to zwrócić uwagę wybierając piłkę dla siebie.

Po czwarte: Co jest w środku?

Kupując piłkę nożną trzeba także wziąć pod uwagę poszycie i pęcherz. Dobrej jakości piłki mają poszycie składające się z kilku warstw, co przesądza nie tylko o trwałości piłki, ale również komforcie gry. Jeśli chodzi o pęcherz, to we współczesnych piłkach stosuje się pęcherze lateksowe lub z butylu. Lepszym wyborem będą piłki z tym drugim – pęcherz butylowy znacznie lepiej utrzymuje powietrze i lepiej sprawdza się do gry na twardych nawierzchniach.

Wybierając piłkę do „nogi” pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników i dostosować wybieraną piłkę do swoich potrzeb. Warto zatem zwrócić się z tym do zaufanych sprzedawców, którzy oferują zarówno profesjonalne doradztwo, jak i produkty najwyższej jakości – np. piłki z atestami FIFA.