Blog

Wstydliwy problem – hemoroidy

26 lipca, 2021

Objawy choroby hemoroidalnej są bardzo nieprzyjemne, oprócz nasilającego się bólu, czujemy świąd i pieczenie odbytu. Ważne, by w porę zareagować i dobrać jak najlepszą metodę leczenia.

Choroba hemoroidalna dzieli sie na cztery etapy. Pierwsze dwa są do siebie podobne. Pojawia się pieczenie, świąd, minimalne krwawienie z odbytu. Ból przy wypróżnianiu staje się coraz silniejszy, guzki bardziej wyczuwalne. Zaleca się stosowanie maści przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, czopków i naparów z kory dębu.

Ból staje się nie do zniesienia, guzki „wypadają” z odbytu, czego efektem może być zakażenie. W tej fazie jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Krioterapia ma duże zastosowanie w leczeniu wielu chorób, usuwaniu niechcianych znamion, guzów, kurzajek. Jest to zamrażanie tkanek, prowadzące do ich destrukcji. Krioterapia uważana jest za jedną z podstawowych metod w walce z żylakami odbytu.

Hemoroidy są też usuwane za pomocą lasera, jest to natomiast dosyć bolesna metoda, która nie gwarantuje stuprocentowego wyleczenia.

Farmakoterapia w leczeniu żylaków odbytu związana jest przede wszystkim z leczeniem objawowym. Medykamenty uśmierzają ból, działają przeciwzapalnie. Ich działanie jest skuteczne, jeśli terapii towarzyszy odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Czopki działają miejscowo, poprawiają krążenie, zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych, mają działanie przeciwobrzękowe. W ich skład wchodzą wyciągi z rumianku, kasztanowca.

Najbardziej narażeni na chorobę hemoroidalną są ludzie starsi. Wiąże się to z wadami w funkcjonowaniu układu naczyń krwionośnych, z bardzo powszechnymi zaparciami. Drugą grupą, u której hemoroidy diagnozowane są dosyć często to kobiety w ciąży. Jest to sytuacja trudniejsza, ciąża nakłada ograniczenia, jeśli chodzi o rodzaj przyjmowanych lekarstw. Przyszłe mamy mogą pozbyć się bólu dzięki kąpielom, maściom lub zmianie diety.

Dieta natomiast powinna być oparta o produkty błonnikowe, takie jak świeże warzywa i owoce. Jeśli nasze nawyki żywieniowe nie ulegną zmianie, dochodzić będzie do częstych nawrotów choroby. Zmiana trybu życia jest nieodzownym elementem terapii.