Blog

E-porady lekarskie jako doskonała alternatywa dla wizyt w gabinecie lekarskim

by in Medycyna 19 grudnia, 2023

E-porady lekarskie są już dobrze nam znane, a dużo chętniej korzystamy z nich od czasu, gdy wybuchła pandemia. Jest to wygodna forma kontaktu ze specjalistą, zezwalająca na zdalną konsultację i rozwiązanie problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Sprawdź!

E-porady lekarskie – jak się do nich przygotować?

Zacznij od wybrania miejsca oferującego e-porady lekarskie. Jednym z takim jest Szybka E-recepta. Gdy już zdecydujesz, gdzie odbędzie się Twoja e-wizyta, wybierzesz dla siebie odpowiedni termin i opłacisz wizytę, w oczekiwaniu na połączenie z lekarzem przygotuj się do konsultacji.

Chcesz, aby e-wizyta przebiegła sprawnie i płynnie? W takim razie przygotuj sobie dokument tożsamości z numerem PESEL, dzięki czemu specjalista szybko będzie mógł zweryfikować Twoją tożsamość. Jeśli przyjmujesz jakieś leki lub masz za sobą choroby, warto, abyś wszystkie najważniejsze informacje na ten temat spisał sobie na kartkę.

Podczas e-porady lekarz na pewno będzie chciał dowiedzieć się, z jakim problemem zdrowotnym się zmagasz i jakie występują objawy. Zapyta Cię o szczegóły takie jak m.in. czas trwania dolegliwości, czy aktualnie przyjmowane leki. W niektórych przypadkach wskazane będzie także przedstawienie specjaliście dokumentacji medycznej.

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarz przekaże Ci szczegółowe zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Może wystawić e-receptę, zwolnienie lekarskie, skierować na badania lub zalecić wizytę stacjonarną w przychodni.

O tym pamiętaj podczas e-wizyty u lekarza!

Pierwsza e-wizyta u lekarza bywa stresująca. To zupełnie normalne – dla wielu osób to wciąż coś nowego. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, o których warto pamiętać, aby być w 100% zadowolonym z przebiegu takiej e-porady lekarskiej:

  • Już na początku rozmowy poinformuj lekarza, jaki jest dokładnie Twój problem i w jakim celu się z nim kontaktujesz.
  • Lekarz podczas e-porady lekarskiej zadaje mnóstwo pytań, aby jak najlepiej pomóc pacjentowi. Staraj się udzielać na nie wyczerpujących odpowiedzi. Opowiedz mu o wszystkich objawach i dolegliwościach, jakie zaobserwowałeś.
  • Podczas e-wizyty nie bój się pytać – lekarz nie gryzie. Jeśli wiesz, że będziesz się stresować, wcześniej zapisz pytania na kartce, aby o niczym nie zapomnieć.
  • Jeśli podczas konsultacji lekarz powie coś, co jest dla Ciebie niezrozumiałe, nie obawiaj się poprosić o wyjaśnienie.

Podsumowując, e-porada lekarska to dobre rozwiązanie w wielu sytuacjach. Jeśli czujesz, że coś Cię rozkłada, a nie możesz z pewnych przyczyn udać się do swojego lekarza, postaw na e-wizytę.

Leave a Reply