Gastroskopia – jak się przygotować?
Gastroskopia nie jest badaniem najprzyjemniejszym. To ten rodzaj badania, którego jeśli tylko się da, staramy się uniknąć. Czasem jednak warto jest zdecydować się na wykonanie gastroskopii. Dlaczego to jest takie ważne? Co nam daje wykonanie takiego badania, jakim jest gastroskopia? I przede wszystkim – jak powinniśmy się przygotować do tego rodzaju badania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, związanych właśnie z gastroskopią, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.
Na czym dokładnie polega gastroskopia?
Zanim znajdziemy odpowiedź na pytanie dotyczące tego, w jakich sytuacjach wykonanie gastroskopii jest konieczne, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, na czym dokładnie polega gastroskopia. Nie bez przyczyny jest ona uznana za jedno z najbardziej nieprzyjemnych badań, jakich czasem musimy się podjąć. Gastroskopia polega bowiem na bardzo dokładnym badaniu przewodu pokarmowego za pomocą wsadzenia do niego przez usta i przełyk rurki. Rurka jest bardzo giętka i zakończona minimalną kamerką, dzięki czemu jesteśmy w stanie bardzo dokładnie przyjrzeć się naszemu przewodowi pokarmowemu. Gastroskopia pozwala na zdiagnozowanie bardzo wielu przypadłości, jak również – na to, aby dość szybko wykryć konkretne schorzenia układu pokarmowego a następnie – podjąć właściwe leczenie.
Ile trwa gastroskopia?
Badanie, jakim jest gastroskopia trwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy od tego, jak będzie reagował pacjent oraz od tego, jak szczegółowe i dokładne badanie chcemy przeprowadzić. Czasem jednak zdarza się, że po pierwszym badaniu jakim jest właśnie gastroskopia, niezbędne jest wykonanie go powtórnie.
Ile kosztuje gastroskopia?
Jeśli chodzi o cenę badania, jakim jest gastroskopia, to zależna jest ona od wielu bardzo różnych czynników. Przede wszystkim, nie bez znaczenia jest miejsce, w którym wykonujemy gastroskopię. W prywatnych przychodniach czy prywatnych gabinetach gastrologa, badanie to może osiągnąć cenę nawet kilkuset złotych. Możemy jednak zdecydować się na wykonanie gastroskopii w ramach NFZ. Tutaj jednak występuje jedna, zasadnicza wada takiego badania: bardzo długo musimy na nie czekać. Kolejka oczekujących jest zwykle bardzo długa, stąd czas na wykonanie bezpłatnej gastroskopii może wynieść nawet do kilku miesięcy. W przypadku, kiedy jednak zależy nam na czasie, kiedy mamy podejrzenie iż z naszym układem pokarmowym dzieje się coś bardzo złego, lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wykonanie gastroskopii prywatnie.
Znieczulenie przy gastroskopii – czy to możliwe?
Biorąc pod uwagę fakt, że gastroskopia nie należy do badań najprzyjemniejszych, bardzo często możliwe jest zastosowanie znieczulenia. Znieczulenie przy gastroskopii, bardzo ułatwia cały proces badania. Nie jest ono mimo wszystko bardzo bolesne, aczkolwiek nie należy do najprzyjemniejszych. Zastosowanie znieczulenia przy gastroskopii, może sprawić, że będzie ono dla pacjenta bardziej „znośne”. Jeśli zatem mamy pewne obawy przed wykonaniem gastroskopii, znieczulenie jest dobrym rozwiązaniem.
Gastroskopia Poznań
Zapraszamy na badania do Klinki La Vie – Gastroskopia Poznań. W naszym centrum medycznym wykonasz wiele badań gastroskopowych, onkologicznych czy ortopedycznych. Nasi lekarze tworzą profesjonalny zespół, który pomoże Państwu wrócić do zdrowa. Zapraszamy do Poznania!