Blog

Jak dbać o zęby u dziecka

by in Rodzina 30 czerwca, 2020

Kilka pierwszych lat życia dziecka to niewątpliwie okres najbardziej gwałtownego rozwoju. Jest to też czas, w którym maluch jest całkowicie zależny od rodziców i to oni są odpowiedzialni za to, by wykształcić w maluchu jak najbardziej prawidłowe zachowania, w tym także takie zachowania, których celem jest dbanie o własne zdrowie.

Jedną ze szczególnie ważnych rzeczy jest dbanie o zęby młodego człowieka. Na początku, w momencie, gdy dzidziuś ma około pół roku, należy przygotować się na to, że zaczną mu się wyżynać pierwsze ząbki. Proces ten jest bardzo bolesny, więc aby złagodzić dziecku ból należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie środki przeciwbólowe, a także w specjalne żele chłodzące, które nakłada się bezpośrednio na bolące dziąsła. Kiedy już zęby wyjdą, należy rozpocząć proces odzwyczajania dziecka od smoczka i butelki.

Zbyt długie ssanie może bowiem niekorzystnie wpływać na rozwój zgryzu, którego wady w przyszłości skutkować będą na przykład wadami wymowy i wymagać będą korekcji za pomocą aparatu na zęby. Kolejną ważną sprawą jest nauczenie dziecka dbania o higienę jamy ustnej, czyli przyzwyczajanie go do codziennego mycia zębów. Warto w tym celu zakupić specjalną szczoteczkę, którą mała dłoń dziecka będzie w stanie łatwo uchwycić oraz specjalną pastę, której składniki nie będą zbyt silne dla nie do końca rozwiniętego szkliwa.