Blog

Dlaczego rozgrzewka jest ważna?

by in Trening 19 czerwca, 2023

Regularna aktywność fizyczna to temat, który zyskał w ostatnich czasach dużą popularność. Wszystko za sprawą propagowania zdrowia, które stanowi istotny element życia. Mówi się, że ruch to zdrowie. Wśród szeroko pojętej aktywności fizycznej należy jednak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego rozgrzewka jest ważnym elementem treningu?

Istota rozgrzewki

Niejednokrotnie jesteśmy zarzuceni natłokiem obowiązków, które w wyraźny sposób zabierają nam wolny czas na rozrywkę. Nasza praca ma w wielu przypadkach charakter siedzący, co dodatkowo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz wygląd fizyczny. Brak odpowiedniej ilości ruchu często skłania nas do przemyśleń, których konsekwencją jest postanowienie o wdrożeniu regularnej aktywności fizycznej. Oczywiście, zawsze najtrudniejszy jest pierwszy krok. Kolejne, za sprawą motywacji, są już o wiele prostsze. 

Pośród wspomnianych zagadnień warto pamiętać o tym, że treningi powinni być poprzedzone rozgrzewką. Wiele osób pomimo tego, że zdaje sobie sprawę z istnienia takiego pojęcia, całkowicie je bagatelizuje. To błąd. Rozgrzewka powinna być nieodłącznym elementem poprzedzającym nasze ćwiczenia. Dzięki niej przygotowujemy nasz układ mięśniowy oraz nerwowy do wysiłku fizycznego. Co więcej, stymulujemy przepływ krwi w organizmie i redukujemy efekt tzw. zadyszki. Poza tym, rozgrzewka ma na celu podwyższyć temperaturę ciała, co dodatkowo spowoduje większą elastyczność błon komórkowych. Pomimo, że definicja wydaje się dość skomplikowana, to w istocie ma ona na celu uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami, w szczególności kontuzjami. Jeśli nie mamy pomysłu co do konkretnych działań, to wiele inspiracji i pomysłów odnośnie konkretnego planu możemy znaleźć np. na portalu cornetis.pl. Pamiętajmy, aby zawsze korzystać z dobrodziejstw rozgrzewki jeszcze przed rozpoczęciem treningów. Dzięki temu, nasze stawy i mięśnie będą odpowiednio przygotowane do wysiłku fizycznego. Poza tym, wyższa temperatura mięśni idzie w parze z ich lepszą wydajnością. 

Jak prawidłowo się rozgrzewać? 

Skoro wiemy już, dlaczego rozgrzewka jest ważna, to teraz możemy skupić się na aspektach praktycznych. Warto jest odpowiedzieć na pytania, jak prawidłowo się rozgrzewać oraz ile powinien trwać cały proces. Otóż przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że jest to czynność indywidualna. Wiele zależy od tego, jaką formę fizyczną prezentujemy oraz kiedy rozpoczęliśmy ćwiczenia. Dodatkowo, prawidłowa rozgrzewka zależy w dużym stopniu od czynników, takich jak:

  • uprawiany sport;
  • wydolność fizyczna;
  • elastyczność mięśni; 
  • cel ćwiczeń;
  • przebyte kontuzje. 

Nasza rozgrzewka powinna być dobierana pod kątem powyższych czynników. Niemniej jednak nieco generalizując, prawidłowa rozgrzewka powinna trwać około 15 minut. W tym czasie nie powinniśmy się spieszyć, a raczej zadbać o prawidłowe zwiększenie temperatury ciała i przygotowanie go do intensywnego wysiłku.

Ćwiczenia na rozgrzewkę

W praktyce możemy wymienić co najmniej kilkanaście ćwiczeń, które będą dobrym sposobem na rozgrzewkę. Do najpopularniejszych należą te, znane często jeszcze z czasów szkolnych. Przykładowo, dobrze będzie wykonywać skręty tułowia, skrętoskłony, wymachy nóg czy naprzemienne wymachy rękami. Poza tym, tak jak już wspomnieliśmy, warto wziąć pod uwagę stopień zaawansowania naszych ćwiczeń oraz kondycję. Dobrymi ćwiczeniami rozgrzewkowymi dla początkujących osób będą np. przysiady, krążenia nadgarstków czy bieg w miejscu. Bardziej zaawansowani mogą skorzystać natomiast z nożyc, przeskoków z unoszeniem nóg, ale też skorzystać z akcesoriów, takich jak skakanka.

 

Leave a Reply