Blog

Oszczędzanie w codziennym życiu – jak się do tego zabrać?

by in Życie codzienne 25 maja, 2020

Wiele osób nie myśli o tym, aby oszczędzać swoje zarobione pieniądze. Zazwyczaj żyjemy z dnia na dzień i na bieżąco wydajemy to, co udało nam się zarobić. Niestety jest to duży błąd, ponieważ oszczędzone pieniądze mogą się nam przydać w kryzysowych sytuacjach. Utrata pracy, zepsuty samochód czy też długo przekładany remont – wszystko to i wiele innych rzeczy wymaga nakładów finansowych. Aby się nie zapożyczać na ten cel, wystarczy uruchomić swoje oszczędności i przeznaczyć je na nagłe wydatki. Zobacz, że oszczędzanie wcale nie musi być trudne i może to robić każdy.

Skarbonka na oszczędności

Z pewnością doskonale znasz skarbonki ze swojego dzieciństwa. To właśnie w nich lądowały wszystkie pieniądze, które odkładałeś na konkretny cel. Taki sposób odkładania pieniędzy możesz też wykorzystać w codziennym życiu. Zamiast trzymać „drobne”, w portfelu wrzucaj je do skarbonki, którą trzymasz w domu. Po kilku miesiącach możesz uzbierać nawet kilkaset złotych, a wcale nie odczujesz braku tych pieniędzy. Taki sposób odkładania jest dobry dla osób, które nie potrafią odkładać pieniędzy na koncie. Podczas zakupów łatwo jest sięgnąć po takie oszczędności i po prostu je wydać. Jeśli nie będziesz miał ich pod ręką, to jest większa szansa na to, że zostaną w skarbonce. Jeśli masz silną wolę, to możesz stworzyć elektroniczną skarbonkę w swoim banku. Większość placówek oferuje w bankowości mobilnej opcje utworzenia celu lub skarbonki, do której będziesz przelewać pieniądze. Możesz skorzystać z opcji, że po każdej płatności kartą, w Twojej skarbonce pojawi się kilka złotych. Możesz też regularnie co miesiąc przelewać taką samą kwotę na swój cel.

Oszczędzanie na zakupach

Mowa tu nie tylko a zakupach spożywczych, które trzeba robić regularnie, ale także o ciuchach, kosmetykach i innych przyjemnościach. Zanim coś kupisz, zastanów się, czy na pewno potrzebujesz kolejnej koszulki, czy nowej pary butów. Ograniczając niepotrzebne wydawanie pieniędzy, możesz oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Zamiast kupować jedynie markowe produkty, szukaj tańszych zamienników, które także są dobrej jakości. Nie musisz wydawać kilkuset złotych na ubrania, aby dobrze wyglądać. Czasem wystarczy skorzystać z wyprzedaży, zamienić się ubraniami z przyjaciółmi lub kupić coś na stronach, gdzie ludzie wystawiają praktycznie nowe rzeczy za pół ceny. Pieniądze zaoszczędzone w taki sposób odkładaj do swojej skarbonki. Po jakimś czasie będziesz bardziej zadowolony z tego, że udało Ci się tyle odłożyć niż z faktu, że masz nowe ciuchy, których prawie nie nosisz.

Leave a Reply