Blog

8 zasad naturalnego odchudzania

by in Blog 14 marca, 2022

Obiło Ci się kiedyś pojęcie “naturalne odchudzanie”? No cóż nie chodzi mi tutaj o odchudzanie się jakąś super hiper dietą złożoną z samych warzyw albo owoców. Chodzi raczej o sposób na chudnięcie bez tzw. odchudzania się. Co ja pisze? Odchudzanie się bez odchudzania? Czy to możliwe?

Tak, można schudnąć nie odchudzając się… tak jakby.

Zwykle, ludzie mówią „muszę zacząć się odchudzać”, „muszę przejść na dietę”. Mówiąc tak mają na myśli to, że przez jakiś czas będą robić coś, co pozwoli im schudnąć. Może to być dieta, głodzenie się, duża ilość ćwiczeń fizycznych albo wszystko naraz. Naturalne chudnięcie jest czymś zupełnie innym. Ma pomóc Ci schudnąć, ale bez tzw. tradycyjnego odchudzania, czyli bez diety i wszystkiego, co z tradycyjnym odchudzaniem się wiąże.

Innymi słowy naturalne chudnięcie, to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, nie starając się o to. Po prostu, jeśli zastosujesz poniższe rady, zaczniesz chudnąć bez odchudzania w tradycyjnym rozumieniu tego słowa.

1. Wiedz ile musisz zjeść

Niektórzy ludzie w wyniku niezdrowych nawyków żywieniowych całkiem pokręcili swój organizm, jeśli chodzi o odżywianie. Nie wiedzą już, kiedy są głodni (albo cały czas są głodni), nie wiedzą, kiedy są syci. Po prostu nie panują nad swoim apetytem. W rezultacie jedzą i jedzą, przez co tyją.

Zanim przejdziesz do dalszych podpunktów, oblicz ile Ci potrzeba kalorii. Jest tak współczynnik: BMR który określa ile, mniej więcej dziennie potrzebujesz kalorii. Uwzględnia on wiek, wzrost oraz poziom aktywności fizycznej, więc będzie doskonałym wyznacznikiem ile możesz zjeść, żeby nie przesadzić i nie zacząć tyć.

2. Kalorie są najważniejsze

Jeśli chcesz schudnąć naturalnie to musisz nauczyć się kontrolować kalorie. To jest paliwo, dzięki któremu Twój organizm może działać. Jednak jeśli przyjmujesz zbyt dużo tego paliwa, to zacznie się ono odkładać na zapas w postaci tłuszczu. Z drugiej strony, jeśli przyjmiesz za mało kalorii, albo zafundujesz sobie dodatkową aktywność fizyczną, to Twoje ciało zacznie spalać nagromadzony zapas i dzięki temu schudniesz.

Wniosek jest prosty. Musisz kontrolować ile kalorii w ciągu dnia jesz. Musisz wiedzieć, co ile ma kalorii, bo to pozwoli Ci ocenić czy możesz daną rzecz zjeść, czy nie.

Najlepiej więc będzie, jeśli od dzisiaj, zaczniesz liczyć kalorie. Spokojnie nie chodzi o to, aby siedzieć z kartką i na kalkulatorze podliczać czy możesz zjeść następny kęs kotleta, czy nie. Chodzi raczej o to, żeby wyrobić w sobie odpowiednie nawyki i wiedzieć, co ile ma kalorii, zanim to zjesz. Wtedy wystarczy, że raz sobie obliczysz ile to jest np. 400 kalorii Twojej ulubionej sałatki, albo ile ziemniaków możesz zjeść na obiad. Dzięki temu będziesz kontrolować nie tylko kalorie, ale też ile zjesz w ciągu dnia i tak ustalisz swoja dietę, że zaczniesz chudnąć.

Nie musisz nawet drastycznie ograniczać codziennej dawki kalorii. Wystarczy, że zjesz trochę mniej niż w teorii potrzebujesz, a inne czynności np. aktywność fizyczna, pozwolą Ci naturalnie schudnąć.

3. Dziennik odchudzania

Ta rada wiąże się ściśle z poprzednią. Jedną z ważniejszych rzeczy, które musisz zrobić, zanim zaczniesz się odchudzać, to zidentyfikować, co sprawia, że tyjesz. Tak dobrze czytasz. Nie wystarczy zacząć się odchudzać, równie ważne jest też przestać w taki sposób, że tyjesz.

Najlepiej pomoże Ci w tym założenie dziennika odchudzania. Jest to dziennik, gdzie spisujesz wszystko, co jesz, o której jesz i ile ma to kalorii. Możesz nawet w nim zapisywać jak się czujesz, kiedy jesz.

Proponuję Ci zrobić coś takiego. Kup sobie zeszyt, w którym każdego dnia będziesz zapisywać, co jesz, ile to ma kalorii i jak się przy tym czujesz. Najlepiej nawet będziesz, jeśli opiszesz wszystko, zanim jeszcze zaczniesz jeść. To pozwoli Ci pomyśleć nad tym, co chcesz zrobić i być może powstrzymać się przed tym. Najważniejsze jest jednak w prowadzeniu dziennika, aby być szczerym wobec siebie. Jeśli będziesz oszukiwać i nie pisać prawdy, to dziennik odchudzania nic Ci nie da.

4. Pij tak, żeby mniej jeść

Kiedy ludziom chce się jeść, jedzą. To wręcz oczywiste. Jednak, jeśli przed posiłkiem wypijesz dużą szklankę wody, to będziesz czuć mniejszy głód. Czasami po prostu nasz organizm myli głód z pragnieniem.
Wniosek z tego jeden. Jednym z najlepszych sposobów na naturalne odchudzanie jest picie większej ilości wody, niż normalnie. Przykładowo wyrób w sobie nawyk, że zawsze przed i w połowie posiłku pijesz szklankę wody. Nie tylko nie będziesz dzięki temu czuć tak dużego głodu, ale też i szybciej poczujesz sytość, bo woda wypełni Twój żołądek przez co zjesz mniej.

5. Myśl, żeby schudnąć

Jednym z najczęstszych powodów, dlaczego ludzie rezygnują z odchudzania bez diety jest nastawienie. Ludzie chcieliby rezultatów możliwie jak najszybciej. Stąd tak duża popularność wszystkich super diet, tabletek odchudzających itd. Niestety wszyscy wiemy, jakie rezultaty mają takie diety. Na jakiś czas może i działają, ale z czasem robi się tzw. efekt jojo i “wychodzi szydło z worka” i znowu tyjesz.

W rezultacie człowiek zniechęca się do „odchudzania” i zdrowego stylu życia, bo twierdzi, że to na niego nie działa i nic nie pomoże mu na schudnięcie.

Zmień swoje nastawienie do odchudzania. Przestań się łudzić, że gdzieś tam jest super dieta, która bez wysiłku pozwoli Ci schudnąć. Jedynie zmiana nawyków i prawidłowe odżywianie pozwoli Ci skutecznie schudnąć i utrzymać odpowiednią wagę.

6. Przyjemne ćwiczenia fizyczne

Czy Ci się to podoba czy nie, to ćwiczenia fizyczne są jednym z najlepszych sposobów na naturalne schudnięcie. Wiadomo, że różni ludzie, mają różną ilość czasu na ćwiczenia fizyczne. Jednak przy dobrych chęciach i odpowiednim nastawieniu, bez problemu możesz znaleźć 30 minut na ćwiczenia kilka razy w tygodniu.

Ćwiczyć przecież można w domu albo na dworze. Możesz jeździć na rowerze stacjonarnym oglądając telewizję. Można grać w piłkę z kolegami, z pracy. Wystarczy tylko trochę pomyśleć, a gwarantuję Ci, że znajdziesz w sobie chęci i czas na ćwiczenia.

7. Znaj umiar

Jedną z najgorszych rzeczy, które możesz zrobić, jeśli chcesz schudnąć, to głodzić się albo przejadać. Godzenie się, które przez tak wiele osób próbujących się odchudzać jest stosowane, sprawia że bardziej tyjesz. Dlaczego?

Dlatego, że kiedy Twój organizm odczuwa głód, zaczyna nastawiać się na tryb przetrwania i zmniejsza metabolizm jednocześnie magazynując tłuszcz. Kiedy więc zaczynasz jeść, organizm zamiast spalać to, co jesz, zacznie to gromadzić i odkładać na zapas.

Rób wszystko, aby nie czuć zbyt długo głodu. Nie nie namawiam Cię do tego, żeby non stop jeść. Chodzi o to, żeby tak rozkładać swoje posiłki, żeby zapewniały Ci pewien poziom sytości przez cały dzień, a nie tylko po obiedzie.

8. Sposób jedzenia

Chcę Cię teraz trochę „pouczyć ” jak jeść, żeby chudnąć.

– Jedz wolniej. Dzięki temu zjesz mniej, bo szybciej dotrze do Ciebie, że Twój żołądek jest pełen i się nie przejesz.

– używaj trików, żeby oszukiwać swój mózg. Używaj mniejszych talerzy, nakładaj sobie mniejsze porcje. Na mniejszym talerzu mniej się zmieści, więc i zjesz mniej.

– żadnych dokładek. Kiedy skończysz jeść nigdy nie bierz dokładki. Zwykle bierzemy dokładką, bo nam smakuje, a nie dlatego że potrzebujemy. Unikaj dokładek za wszelką cenę.

– trochę przed i w trakcie posiłku wypij szklankę wody.

Podsumowując

Niektóre diety w swoich założeniach pozwalają raz na jakiś czas na „odstąpienie od diety” i np. zjedzenie jakichś słodyczy itd. Jest to absolutnie błędne myślenie. Odchudzanie nie jest tylko na jakiś czas, a potem można wrócić do starych przyzwyczajeń. Prawda jest taka, że jeśli chcesz schudnąć i utrzymać wymarzoną wagę, to musisz zmienić szkodliwe nawyki, zacząć się prawidłowo odżywiać i zwiększyć aktywność fizyczną.

Nie mówię, że naturalne odchudzanie jest proste. Jednak jest dużo skuteczniejsze i na pewno zdrowsze, niż te wszystkie popularne diety, które obiecują „gruszki na wierzbie”. Głęboko wierzę, że dzięki takiemu sposobowi „odchudzania” każdy może schudnąć.

Leave a Reply