Blog

Budownictwo modułowe – szybsza i tańsza alternatywa dla niecierpliwych

by in Blog 2 listopada, 2021

Budownictwo modułowe cieszy się popularnością. I nic w tym dziwnego, skoro coraz większa liczba osób dostrzega faktyczne zalety stawiania domu z gotowych prefabrykatów. Rynkowi profesjonaliści m.in. z https://loftowedomy.pl/ są w stanie postawić modułowy dom w naprawdę błyskawicznym tempie. Ile wynosi czas realizacji domu z gotowych prefabrykatów? Jak powstają domy modułowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

Skąd pomysł na budownictwo modułowe?

Wbrew pozorom budownictwo modułowe nie jest najnowszym hitem budowlanym, który pojawił się tak naprawdę znikąd. Wpływ na powszechność i obecność domów modułowych w Polsce miały liczne zmiany, dokonujące się na zachodniej półkuli Ziemi. Za prekursorów budownictwa modułowego uznaje się Amerykę Północną oraz Skandynawię. Właśnie w tych miejscach pilnie poszukiwano sposobu na szybkie postawienie budynków o różnym przeznaczeniu przy niewielkim koszcie budowy.

Pierwsze budynki modułowe były tworzone z niepotrzebnych kontenerów przewozowych, wykorzystywanych do transportu morskiego. Dlaczego akurat kontenery przeładunkowe? Dlatego, że wyróżniały się wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz prostą i tanią produkcją spełniającą zapotrzebowanie rynku budowlanego. A cechy te akurat idealnie wpasowują się w kanony współczesnego budownictwa.

Na początku budownictwo modułowe było wykorzystywane głównie jako niewielkie punkty gastronomiczne. Oczywiście wraz z upływem czasu taki rodzaj budownictwa został udoskonalony o bardziej ekonomiczne rozwiązania. Dzięki temu budynki modułowe zaczęły być wykorzystywane także jako budynki użyteczności publicznej m.in. jako szkoły, urzędy lub szpitale, w końcu także jako całoroczne domy mieszkaniowe.

Jak powstają domy modułowe i ile czasu zajmuje ich budowa?

Do budowy współczesnego domu modułowego wykorzystuje się gotowe rozwiązania. Całość konstrukcji powstaje na specjalnie dostosowanej do rozmiarów nowoczesnego domu, linii produkcyjnej. Na tym etapie powstają tak zwane gotowe prefabrykaty przestrzenne, w postaci ścian, stropu, a także dachu całości konstrukcji. Ponadto ściany domu modułowego zostają od razu doprowadzone do niemal ostatecznego stanu. Są one wyrównane i gotowe do malowania lub tapetowania. Co więcej, zostają one wyposażone w okna, drzwi oraz niezbędną instalację, o której decyduje klient.

Już po kilku tygodniach gotowe prefabrykaty wyjeżdżają z linii produkcyjnej i zostają przetransportowane prosto na plac budowy. W ciągu kolejnych kilku dni, wszystkie gotowe prefabrykaty przestrzenne zostają złożone przez wykwalifikowaną ekipę w jedną całość. Co ważne, warunki atmosferyczne nie mają większego znaczenia na tym etapie, ponieważ cała konstrukcja nie wymaga czekania na związanie się betonu itp. Dzięki temu dom modułowy może zostać postawiony o dowolnej porze roku i to w bardzo krótkim czasie. Całkowity czas trwania – licząc od momentu złożenia zamówienia przez projekt domu, aż po złożenie go w całość na placu budowy – zajmuje raptem kilka tygodni. Czas ten uzależniony jest od wielkości domu – im mniejszy dom modułowy, tym szybciej zostanie postawiony.

Leave a Reply